Çarşamba, Şubat 21, 2024
GENEL KÜLTÜR

Nükleer Silah Sahibi Ülkeler ve Nükleer Savaş Başlığı Envanteri

0
(0)

Günümüz dünyasında, uluslararası ilişkilerin karmaşıklığı ve küresel güç dengelerinin sürekli değişimi, nükleer silahların varlığını daha da hassas hale getirmiştir. Nükleer silah sahibi ülkeler, dünya siyasetinin en etkili aktörleri arasında yer almakla kalmayıp, aynı zamanda küresel güvenliğin belirleyicileri olarak da ön plana çıkmaktadır.

Nükleer silahların icadı, insanlığın tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilirken, bugün dünya genelinde birçok ülkenin nükleer silahları ellerinde bulundurduğu bir gerçekliktir. Bu ülkeler, stratejik güçlerini koruma, caydırıcılık sağlama veya ulusal güvenliklerini güçlendirme amacıyla nükleer silahları bir koz olarak kullanmaktadır. Ancak, bu silahların varlığı beraberinde büyük bir sorumluluk ve risk getirmekte, küresel barışın dengesini de büyük ölçüde etkilemektedir. Bu makalede, nükleer silahlara sahip ülkelerin envanterini gözden geçirecek ve dünya üzerindeki bu güçlerin nükleer savaş başlıkları üzerindeki kontrolünü ele alacağız.

Nükleer silah nedir? Hangi ülkelerde kaç tane nükleer silah var?‘ gibi sorular günümüzün en çok merak edilen soruları konumunda. Bu sebeple nükleer başlıkların ne anlama geldiğini, hangi ülkede kaç tane nükleer silah olduğunu biraz merakla, biraz da tedirgin bir şekilde inceledik:

Nükleer Silah Nedir?

Nükleer silah, fisyon veya füzyon olayları sayesinde ortaya çıkar. Atom bombası yapımında fisyon olayı geçerliyken, hidrojen bombası yapımında füzyon olayı söz konusudur. Fisyon olayında uranyum, plütonyum gibi ağır metal atomları nötron bombardımanı ile iki parçaya ayrılmaktadır. Oluşan yıkım gücü için enerji birimi kiloton seviyesindedir. Bu da 1000 ton dinamitin yıkım gücüne eşit basıncı ifade eder.

Füzyon olayında döteryum, trityum gibi ağır hidrojen atomları çok yüksek ısı karşısında birleşir. Oluşan yıkım gücü için enerji birimi megatondur. Bu da 1.000.000 ton dinamitin yıkım gücüne eşit basıncı ifade eder.

İlginizi Çekebilir :  Çin Seddi Neden Yapıldı?

Ülkelerin Nükleer Silah Envanteri

SSCB, 1949 yılında gerçekleştirdiği nükleer silah denemesiyle ABD’den sonra nükleer silaha sahip ikinci ülke olmuştur. SSCB’nin nükleer silah sayısı 1980’li yıllarda 40.000’i aşmıştır. Soğuk savaş döneminde ise ABD 70.000, SSCB 55.000 adet nükleer silaha sahipti. Fakat SSCB’nin dağılması ve ABD ile yapılan anlaşmalar neticesinde bu sayı azalmıştır. Buna rağmen Rusya şu anda dünyada en fazla nükleer silaha sahip ülkedir.

5977 nükleer başlığa sahip olan Rusya’nın ardından 5428 nükleer başlık ile ABD geliyor. Fransa 290, İngiltere ise 225 adet nükleer başlığa sahip. Rusya ve ABD, dünyada bulunan nükleer silahların yüzde 90’ı ABD ve Rusya’nın elinde. NATO’ya ait 100 adet nükleer silah ise Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’dedir. Çin, Hindistan, İngiltere, Kuzey Kore ve Pakistan da nükleer silaha sahip olan ülkeler arasında. Ayrıca henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da İsrail’in de nükleer silaha sahip olduğu bilinmektedir.

1945-2022 yılları arasında ülkelerin envanterinde bulunan nükleer başlıkların sayısal değişimi
Kaynak : https://fas.org/issues/nuclear-weapons/status-world-nuclear-forces/

Rusya’nın halihazırda 1800 adet nükleer savaş başlığı konuşlandırılmıştır. Rusya’dan ateşlenen bir füzenin 20 dakikada Londra’ya ulaşmasının mümkün olduğunu da hatırlatalım. Soğuk savaş sonrasında yapılan anlaşmalarda hedef nükleer silahların azaltılması olsa da halen sayı çok yüksek. Üstelik yeni nükleer silah üretimi de durmuyor. Sadece çok eski durumda olan nükleer silahların sökümü yapılıyor ve emekli ediliyor. Son yıllarda ABD sayısal olarak nükleer silahlarını azaltsa da Çin, Hindistan, Pakistan, İngiltere, Rusya ve Kuzey Kore’de artış devam ediyor.

2022 yılı itibariyle ülkelerin sahip olduğu nükleer silah envanteri
Kaynak : https://fas.org/issues/nuclear-weapons/status-world-nuclear-forces/

Nükleer Başlıklar Kullanıma Hazır mı?

Dünyada şu anda var olan yaklaşık 12.705 nükleer savaş başlığından 9.485 adedi füzeler, uçaklar, gemiler ve denizaltılar üzerindedir. Kalan nükleer başlıklar ise sadece sökülmeyi beklemektedir. Stoklardaki nükleer savaş başlıklarının yaklaşık 3.500 adedi füzeler veya bombardıman üslerinde konuşlandırılmıştır. ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa’ya ait nükleer savaş başlıklarından yaklaşık 2.000 tanesi çok kısa sürede kullanıma hazır vaziyettedir.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Zeki Hayvanları
2022 yılı itibariyle nükleer savaş başlıklarının durumu
Kaynak : Federation of American Scientists

Nükleer silahlardan arınmaya yönelik çalışmalar sürekli gündeme gelmektedir. Fakat nükleer silahların modernizasyonu ve sayısal olarak artışı devam ediyor. Ülkelerin envanterinde yer alan ve sevk edilmiş stratejik savaş başlıkları statüsünde bulunan nükleer başlıklar, kıtalar arası balistik füzelere ve bombardıman üslerine yerleştirilmiştir. Sevk edilmiş stratejik olmayan savaş başlıkları ise NATO tarafından Almanya, Türkiye, Hollanda gibi ülkelere yerleştirilen başlıklardır. Yedekte / Sevk edilmemiş olarak görünenler ise nükleer başlıkların depoya yerleştirildiğini ifade eder. Toplam envanterde bulunan savaş başlıkları ise askeri stokların yanı sıra kullanımdan kaldırılmış, henüz bozulmayan fakat sökülmeyi bekleyen nükleer başlıklardır.

Tarihin ilk atom bombası nereye atıldı? Atom bombasının etkileri nelerdir? Atom bombasını kim buldu? Tüm bu soruların cevabı Tarihin İlk Atom Bombaları : Little Boy ve Fat Man başlıklı yazımızda.

    Bu içerik size faydalı oldu mu?

    Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

    Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

    Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

    Bu içeriği faydalı bulduysanız..

    Bizi sosyal medyada takip edin!

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir