Perşembe, Kasım 30, 2023
GENEL KÜLTÜR

En İyi Kış Lastikleri 2023-2024

Bizi Takip Edin :
Abone Ol
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
5
(1)

Kış aylarında yeni bir kış lastiği setine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak hangisinin en iyi seçenek olduğundan emin değilsiniz ve muhtemelen gerçekten buna değip değmediğini düşünüyorsunuz. Kış lastikleri karda ve buzda yol tutuşu, ıslak ve kuru yol tutuşu ve genel konfor özelliklerine göre kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Her yıl düzenli olarak orta ile yoğun kar yağışı alan bir bölgede ve inişli çıkışlı bir mevkide yaşıyorsanız kaliteli bir kış lastiği kullanmanız gerekir. Parmak arası terliklerle halı sahaya gitmek istemezdiniz değil mi? O halde kış lastiği seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atalım:

Kış Lastiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış lastiği satın alırken ilk önce yaşadığınız bölgedeki hava koşullarının ortaya çıkardığı gereksinimleri belirlemelisiniz. Bu sayede almanız gereken lastik setine gereksiz maliyet yaratmamış olursunuz. Ayrıca aracınızın fiziksel özelliklerine uygun bir lastik seçmek hem güvenlik hem de performans açısından oldukça önemlidir. Kış lastiği seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özellikler yol tutuşu, çekiş gücü, yakıt verimliliği, frenleme performansı, su ve çamur tahliyesi ve gürültü seviyesidir.

Kış lastikleri, içerdiği yüksek miktardaki kauçuk bileşiği sayesinde yumuşak bir lastik karışımına sahiptir. Bu durum düşük sıcaklıklarda daha iyi esneklik sağlamaktadır. Böylece lastikler sertleşmeden daha iyi yol tutuşu gerçekleştirilir. Yaz lastikleri ise soğuk havalarda sertleşeceğinden esneklik ve kavrama seviyeleri düşmektedir. Ayrıca kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha fazla diş derinliğine sahiptir. Kış lastiklerinde yaz lastiklerine göre daha fazla sırt kanalı ve lameller bulunur. Bu yapılar sayesinde yol yüzeyi ile temas arttığından çekiş performansı da artacaktır. Bununla birlikte diş desenleri sayesinde sıvı tahliyesi de kolaylaşmaktadır.

İlginizi Çekecek İçerik : ‘Hibrit ve Elektrikli Otomobil Arasındaki Farklar Nelerdir?’

Neredeyse her yıl yeni lastik modelleri firmalar tarafından piyasaya sunulmaktadır. Peki en iyi kış lastikleri nelerdir? Kış lastiği üreten markalar hangileridir? Karlı ve buzlu yollar için en iyi kış lastiği hangisidir? 2023-2024 sezonu için tercih edilen kış lastiği modellerini genel özellikleri itibariyle inceleyelim:

İlginizi Çekebilir :  Hangi Ülkede Kaç Tane Nükleer Silah Var ?

1) Michelin X-Ice Snow

Güvenilirliği ve dayanıklılığıyla tanınan bir marka olan Michelin, X-Ice Snow ile performans ve güvenlik açısından öne çıkan bir kış lastiği sunmaktadır. Yeni nesil V şekilli sırt desenine ve Flex-Ice 2.0 kauçuk bileşiğine sahip olan Michelin X-Ice Snow‘un ıslak, karlı veya buzlu yollarda sürüş yaparken maksimum kavrama etkisi sağladığı belirtiliyor. SUV, crossover, performans otomobilleri, binek otomobiller ve minivanlar için kullanımı uygundur. Rakiplerine göre daha kısa fren mesafesi ve 1 kış daha uzun kullanım ömrü sağlaması nedeniyle öne çıkmaktadır.

kış lastikleri
Michelin X-Ice Snow

2) Bridgestone Blizzak WS90

Bridgestone Blizzak WS90 kamyonetler, sedan otomobiller ve minivanlar için tasarlanmıştır. Dondurucu yağmurda kaymayı önlemek için yol tutuşunu iyileştirmek üzere özel Multicell bileşik teknolojisine sahiptir. Blizzak WS90 mevcut kış lastikleri arasında en sessiz oluşu, performansı ve uzun ömürlülüğü ile tanınmaktadır. Çok hücreli sırt deseni, çekişi ve stabiliteyi artırmak için suyu buz yüzeyinden uzaklaştırır. Piyasada en çok satan kış lastiklerinden biridir.

kış lastikleri
Bridgestone Blizzak WS90

3) Pirelli Winter Ice Zero FR

En zorlu hava koşullarının üstesinden gelmek üzere geliştirilmiş 3D Butterfly kanal teknolojisine sahiptir. Agresif sırt deseni sayesinde derin karda tam güvenlikle sürüş yapmak için uygun bir lastik olduğu belirtilmektedir. Yağmur, kar, buz ve sulu kar koşullarında maksimum denge ve mutlak direksiyon kontrolü sağlamaktadır. Lastik boyunca özel olarak tasarlanmış kanallar, temas alanı ile buzlu yüzeyler arasında oluşan su tabakasını uzaklaştırarak buzlu koşullarda kavramayı artırır. Birbirine kenetlenen 3D kanallar, daha iyi yol tutuşu ve otoyol hızlarında güven veren stabilite için lastik sırtının kıvrılmasını azaltır. Ayrıca, patlayan lastiğinizi değiştirmek amacıyla güvenli bir yere gitmenizi sağlayacak Run Flat özelliğine sahiptir. Pirelli Ice Zero FR çivili bir lastik gibi performans gösterir ancak çok daha sessizdir.

İlginizi Çekebilir :  Son 100 Yılda Meydana Gelen Dünyanın En Büyük Depremleri
kış lastikleri
Pirelli Winter Ice Zero FR

4) Continental VikingContact 7

Çeşitli araç türleri için tasarlanan bu lastik, verimli kanallardan oluşan akıllı bir sırt desenine sahiptir. Bu sayede çok yüksek seviyedeki suda kızaklama direnci sağlar. Ayrıca özel oluk tasarımı sayesinde su, çamur ve sulu kar hızlı bir şekilde tahliye edilmektedir. Böylece suda ve sulu kar koşullarında kızaklama riski minimuma inmektedir. Çok düşük sıcaklıklarda bile esnekliğini koruyarak kar ve buz üzerinde üst düzey yol tutuşu sağlar. Continental VikingContact 7, hem ıslak hem de kuru yollarda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

kış lastikleri
Continental VikingContact 7

5) Toyo Observe GSi-6

Toyo Observe GSi-6, Microbit teknolojisi sayesinde en kötü kış koşullarında sürüş yapmanıza olanak sağlar. Bu yüksek performanslı lastik, binek otomobillerde, spor otomobillerde, SUV ve crossover araç modellerinde kullanılabilir. Üstün yol tutuşu performansı, optimum çekiş ve manevra kabiliyeti sağlar. Şerit değiştirme veya dar viraj alma sırasında performansı oldukça belirgindir.

toyo
Toyo Observe GSi-6

6) BFGoodrich Winter T/A KSI

BFGoodrich Winter T/A KSI kar ve buz üzerinde optimum kavrama sağlamak için özel olarak tasarlanan keskin kenarlara ve testere dişli oluklara sahiptir. Bu sayede güvenli hızlanma ve frenleme sağlanır. Tırtıklı omuz profili ile derin karda ve karlı yollarda performans artar. 3D aktif kanal teknolojisi sayesinde yol tutuş performansı ve kusursuz viraj alma kabiliyeti artar. 

bfgoodrich
BFGoodrich Winter T/A KSI

7) Yokohama iceGUARD IG53

Zorlu kış koşullarında Kanada’nın en iyi performans gösteren lastiklerinden biri olarak seçilmiştir. Diyagonal mikro oluklar sayesinde karda maksimum performans sunarak otomobilin yol boyunca güvenle ilerlemesini sağlar. Yokohama iceGUARD IG53 Binek otomobiller ve minivanlar için geliştirilmiştir.

kış lastikleri
Yokohama iceGUARD IG53

8) Goodyear WinterCommand Ultra

Goodyear WinterCommand Ultra, buzlu yüzeylerde üstün performans gösteren bir lastik arayan sedan, minivan, crossover ve SUV sürücüleri için öne çıkmaktadır. Kaygan yüzeyler için uygun bir seçim olan bu kış lastiği, Active-Grip teknolojisi sayesinde hassas yol tutuşu sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Esnekliği artırmak üzere tasarlanmış olan Cryo-Adaptif kauçuk bileşiği ile performansının her zaman tutarlı ve güven verici olduğu söylenmektedir. Sürüş konforundan ödün vermeden su, sulu kar ve kar tahliyesini en üst düzeye çıkarmak için hidrodinamik oluklara sahip V-Tred desen teknolojisi kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Fit For 55 Paketi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı
kış lastiği
Goodyear WinterCommand Ultra

9) Dunlop Winter Maxx 2

Dunlop Winter Maxx 2 için uygun fiyata yüksek kaliteli performans sunuyor denilebilir. Buz üzerinde üst düzey çekiş ve karlı yollarda kavrama ve güvenli sürüş performansı sağlar. MAXX kavrama modeli kaygan yollarda tutuşu artırırken, optimize edilmiş temas basıncı dağılımı lastiğin yolla temas alanını artırarak dönüşler sırasında stabiliteyi artırır.

dunlop

10) Nokian Hakkapeliitta 10

Finlandiya’nın Nokian lastikleri birkaç yıldır sınıfının zirvesinde yer alıyor. Hakkapeliitta 10, satın alabileceğiniz en iyi kış lastiklerinden biridir. Nokian Hakkapeliitta 10 çivili kış lastiği, en çok ihtiyaç duyulan durumlarda en üst düzeyde güvenlik sağlamak üzere üretilmiştir. Nokian’ın çift çivi teknolojisi ile ortadaki çiviler hızlanmayı ve frenleme kavramasını iyileştirirken, omuz bölgelerindeki çiviler dönüş ve şerit değiştirme sırasında kavramayı en üst düzeye çıkararak buzda ve karda maksimum güvenlik sunmaktadır. Nokian lastikleri, kavrama ve sürüş sessizliği açısından neredeyse diğer tüm markalardan üstün olduğunu kanıtlamıştır. Maliyeti yüksek olsa da son derece dayanıklıdır. Buzlu yollar için en iyi lastik olarak bilinmektedir.

kış lastikleri
Nokian Hakkapeliitta 10
  • [1] The Best Winter Tires for Cars and Smaller SUVs in 2023-2024
  • [2] Best Winter Tires

Bu içerik size faydalı oldu mu?

Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

Sonuçlar 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

Bu içeriği faydalı bulduysanız..

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir