Cuma, Şubat 23, 2024
GENEL KÜLTÜR

Chesley Sullenberger ve Hudson Nehri’ne İniş

1
(1)

155 kişilik yolcusuyla kalkışından 5 dakika sonra bir kuş sürüsü uçak motorlarını çalışamaz hale getirdi. Chesley Sullenberger ve yardımcı pilotu Skiles durumun farkındaydı. Uçağı ve yolcuları kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. LaGuardia kulesi ile irtibata geçen Sullenberger soğukkanlı bir şekilde yapması gerekenler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Kulenin geri dön çağrısını reddetti ve Hudson Nehri’ne inme kararı aldı.

Sullenberger’e göre geri dönmek için mesafe çok uzaktı. Bölgede uygun iniş yapabileceği başka bir pist yoktu. Aynı anda uçağı kontrol eden ve kule ile irtibatta bulunan pilotumuzun bir yandan da yolcuları sakinleştirmesi gerekmekteydi. Kuleyle konuşurken söylediği o meşhur ‘We’re gonna be in the Hudson’ cümlesinden sonra yolcular, uçağın dengeli ve yavaş bir şekilde alçaldığını görürler. Pilot, kabin anonsu ile yolcuları çarpma için hazırlıklı olmaları konusunda uyarır.

Chesley Sullenberger ve Uçak Kazası

Chesley Sullenberger deneyimi ile uçağın aerodinamiğinden faydalanmaya çalışır. Uçağın burnunu aşağı doğru indirir ve nehre kadar bu şekilde devam eder. Çarpışma hızının etkisini azaltmak adına da nehre teması uçağın kuyruk kısmından başlayarak sağlar. Sonrasında burun kısmı da suyla temas eder ve uçak sahip olduğu ivmeyle nehir üzerinde hızla ilerler. Mükemmel bir iniş gerçekleşir ve uçak birkaç yüz metre sonra kayarak durur.

chesley sullenberger
Görsel : https://www.flickr.com/photos/gregorylam/3200086900

Sullenberger yine bir kabin anonsu ile tahliyeye başlanacağını ve kapıların açılacağını söyler. Bu sırada kurtarma ekipleri de olay yerine doğru hareket etmektedir. Sıkıntısız bir iniş gerçekleştiren yolcuların korkusu artık uçağın batması ve herkesin suda kalmasıdır. Çünkü Ocak ayı ve Hudson Nehri’nin soğuk suları gökyüzünden daha ürkütücüydü.

İlginizi Çekebilir :  Sürdürülebilirlik Nedir? Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Nelerdir?

Deyim yerindeyse yolculardan ıslanan dahi olmadı. Airbus uçaklarındaki Ditch komutu sayesinde uçağın içine hava girişi engellenmiştir. Bu sayede uçağın batması uzun bir vakit almıştır. Yaklaşık 15 dakika sonra kurtarma ekipleri gelmiş ve herkes kurtarılmıştır. Pilot Sullenberger ise uçağı 2 kez dolaşmış ve kalan var mı diye incelemiştir. Daha sonra karısını arayıp iyi olduğunu belirtmiş ve uçaktan en son ayrılan kişi olmuştur. Uçak üreticilerinin sahip olduğu teknolojiler hakkında daha fazla bilgi için ‘Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı Üreticileri’ yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Chesley Sullenberger
Sullenberger ve Skiles

Havacılık tarihinde yaşanan bu mucize olay sonrasında Chesley Sullenberger ulusal bir kahraman haline gelmiştir. Hatta senatörlük ve New York şehrinin anahtarının verilmesi bile gündeme gelmiştir. Özellikle Sully filmi incelendiğinde bazı yetkililer tarafından Sullenberger’in kahraman mı yoksa içgüdüleriyle hareket ettiği için bir facianın eşiğinden dönülmesi sebebiyle bir fail mi olduğu konusu oldukça etkileyici bir şekilde işlenmiştir. Sullenberger ve yardımcı pilotu Skiles, açılan soruşturma sonucu kendilerini savunmak zorunda kalmıştır. Defalarca tekrarlanan iniş simülasyonları neticesinde uçağın başka bir şekilde indirilemeyeceğinin anlaşılmasıyla fail olmaktan kurtulmuşlardır.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 1 / 5. Oy sayısı: 1

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir