Cumartesi, Aralık 9, 2023
UZAY

Kara Delik Nasıl Tespit Edilir?

Bizi Takip Edin :
Abone Ol
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
3
(2)

İşte uzaydaki en tuhaf nesnelerden biri olan kara delik hakkında bilmeniz gerekenler.

Kara delikler, uzaydaki en tuhaf ve en büyüleyici nesnelerden biridir. Son derece yoğun bir yapıları vardır. Ayrıca o kadar güçlü bir çekim kuvvetleri vardır ki yeterince yaklaşırsa ışık bile onlardan kurtulamaz.

Kara Delik Nedir, Nasıl Oluşur ?

Albert Einstein ilk olarak 1916’da genel görelilik teorisi ile kara deliklerin varlığını öngörmüştür. “Kara delik” terimi, yıllar sonra 1967’de Amerikalı astronom John Wheeler tarafından icat edilmiştir. Kara delikler onlarca yıldır teorik nesneler olarak var olmuşlardır. İlk fiziksel kara delik, 1971’de tespit edilmiştir. Ardından 2019’da Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope) sayesinde şimdiye kadar bir kara deliğin kaydedilen ilk görüntüsü ortaya çıkarılmıştır. EHT tarafından tespit edilen M87 galaksisinin merkezindeki bu kara deliğin görüntüsü ani foton (ışık parçacıklarının) kayıplarının da bir haritasını çıkartmış oldu. Astronomların bir kara deliğin fotoğrafını incelemesiyle birlikte kara delikler hakkında yepyeni araştırma konuları da gündeme gelmiş oldu.

Kara Delik Çeşitleri

Şimdiye kadar gök bilimciler üç tür kara delik tanımladılar. Bunlar yıldız kaynaklı kara delikler, süper kütleli kara delikler ve orta seviye kara delikler.

kara delik
Bir kara deliğin simüle edilmiş görüntüsü. Olay ufku görüntünün ortasındadır ve gölge, onu çevreleyen dönen bir toplanma diski ile görülmektedir.

Yıldız Kaynaklı Kara Delik

Bir yıldız son yakıtını da yaktığında çöker veya kendi içine doğru katlanır. Küçük yıldızlar için yeni çekirdek bir nötron yıldızı veya bir beyaz ışıklı cüce yıldıza dönüşür. Daha büyük bir yıldız çökerse, sıkıştırma prosesi devam eder ve yıldız kara deliği oluşturur.

Tek başına olan yıldızların çöküşüyle ​​oluşan kara delikler nispeten küçüktür. Buna rağmen inanılmaz derecede yoğundur. Bu durum, nesnenin etrafındaki diğer objeleri çeken çılgın miktarlardaki yer çekimi kuvvetine yol açar. Akabinde çevrelerindeki galaksilerde bulunan toz ve gazı da tüketen yıldız kara deliklerin boyutları iyice artar.

İlginizi Çekebilir :  Uzaydaki En Modern Sorun: Uzay Çöpleri Nasıl Temizlenir?

Yapılan bir araştırmaya göre Samanyolu 100 milyon civarında kara deliğe ev sahipliği yapıyor.

Süper Kütleli Kara Delik

Evrenimizi domine eden bu devasa kara delikler, güneşten milyonlarca hatta milyarlarca kat daha büyük kütleye sahip olmalarına rağmen çapları yaklaşık olarak güneşle aynı boyuttadır. Bu tür kara deliklerin hemen hemen her galaksinin merkezinde yer aldığı belirtilmektedir.

Bilim adamları, bu boyutlardaki kara deliklerin nasıl ortaya çıktığından emin değiller. Bu devler, etraflarındaki toz ve gazdan, galaksilerin merkezlerinde bol miktarda bulunan materyallerden kütle toplarlar. Bu da onların daha da devasa boyutlara ulaşmalarını sağlar.

Süper kütleli kara delikler, yüzlerce veya binlerce küçük kara deliğin birleşmesi sonucu oluşabilirler. Birlikte çökerek hızla kütlelerini artıran devasa gaz bulutları da bu kara deliklerin sorumlusu olabilmektedir. Üçüncü bir seçenek, bir yıldız kümesinin yani bir grup yıldızın birlikte çöküşü. Dördüncüsü, süper kütleli kara deliklerin büyük karanlık madde kümelerinden ortaya çıkabilme ihtimali. Bu, diğer cisimler üzerinde yer çekimi etkisiyle gözlemleyebildiğimiz bir maddedir. Ancak ışık yaymadığı ve doğrudan gözlenemediği için karanlık maddenin neyden oluştuğunu tam olarak bilemiyoruz.

Orta Seviye Kara Delik

Bilim adamları bir zamanlar kara deliklerin sadece küçük ve büyük boyutlarda olduğunu düşünüyorlardı. Yapılan araştırmalar orta büyüklükteki kara deliklerin de var olduğunu ortaya çıkardı. Bir kümedeki yıldızların zincirleme reaksiyonla çarpıştığında oluşabilen bu kara deliklerin birçoğu daha sonra bir galaksinin merkezinde bir araya gelerek süper kütleli devasa bir kara delik oluşturabilir.

Kara Deliğin Yapısı Nasıl ?

Kara Deliklerin 3 katmanı vardır. Bunlar; dış olay ufku, iç olay ufku ve tekillik.

Bir kara deliğin olay ufku, kara deliğin ağzının etrafındaki ışığın kaçamayacağı sınırdır. Bir parçacık olay ufkunu geçtiğinde buradan ayrılamayacağı gibi yer çekimi de olay ufku boyunca sabittir.

İlginizi Çekebilir :  Parker Solar Probe Güneş'e Dokunan İlk Uzay Aracı Oldu
kara delik
Uluslararası işbirliğiyle oluşturulmuş sekiz yer tabanlı radyo teleskobundan oluşan gezegen ölçeğinde bir dizi olan Event Horizon Teleskobu, M87 galaksisinin merkezindeki süper kütleli kara deliğin ve gölgesinin bu görüntüsünü yakaladı.

Kara deliğin iç bölgesi yani esas kütlesinin bulunduğu kısım, uzay-zamanda kara deliğin kütlesinin yoğunlaştığı tek nokta onun tekilliğidir.

Kara Deliklerin Yerleri Nasıl Tespit Ediliyor ?

Bilim adamları, uzaydaki yıldızları ve diğer nesneleri gördükleri şekilde kara delikleri göremezler. Bunun yerine gök bilimciler, kara deliklerin etrafa yaydığı radyasyondan faydalanırlar. Ancak bazen süper kütleli kara delikler, etraflarındaki kalın toz ve gaz tarafından örtülebilmektedir. Bu da yerlerini belli eden emisyonları engelleyebilir.

Bazen, madde bir kara deliğe doğru çekilirken olay ufkundan seker ve ağzına çekilmek yerine dışarı doğru fırlatılır. Göreliliğe yakın hızlarda hareket eden parlak jetler açığa çıkar. Kara delik görünmemesine rağmen, bu güçlü jetler çok uzak mesafelerden görülebilmektedir.

Olay Ufku Teleskobu’nun M87’deki bir kara delik görüntüsü, görüntüler çekildikten sonra bile iki yıl araştırma gerektiren olağanüstü bir çabaydı. Bunun nedeni, dünya çapında birçok gözlem evine yayılan teleskopların işbirliğinin internet üzerinden aktarılamayacak kadar büyük miktarda veri üretmesidir.

kara delik
Sagittarius A’nın simüle edilmiş görüntüleri. En soldaki görüntü saf bir simülasyondur, sonraki üçü ise saçılmanın görüntüyü nasıl etkileyebileceğini gösterir.

Tüm bu görüntülerde görülen parlak halka, kara deliğin merkeze doğru emilen gazın parıldamaya başlayana kadar ısıtıldığı birikme diskidir. Doppler etkisi nedeniyle diskin bir tarafı daha parlak görünür. Bize doğru hareket eden ışık daha hızlı, bizden uzaklaşan ışık daha yavaş gidiyor gibi görünür. Bu nedenle, soldan sağa hareket eden bir yığılma diskine bakıyorsak, ışık solda daha parlak ve sağda daha sönük görünecektir. Bu görüntülerin ortasındaki kara bölge, kara deliğin kendisidir. Yer çekiminin çok yoğun olduğu, ışığın kaçamadığı ve onu zifiri karanlık yapan bir uzay bölgesi..

Zamanla, araştırmacılar diğer kara delikleri görüntülemeyi ve nesnelerin nasıl göründüğüne dair bir havuz oluşturmayı umuyorlar. Buna göre bir sonraki hedef ise kendi Samanyolu galaksimizin merkezindeki kara delik olan Sagittarius A*.

İlginizi Çekebilir :  Evrenin En Büyük 3 Boyutlu Haritası Oluşturuldu

Uzaydaki gelişmeler hakkında ilginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer bir konu için ‘Space X Projesi Starlink Nedir?’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 3 / 5. Oy sayısı: 2

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir