Cumartesi, Şubat 24, 2024
GENEL KÜLTÜR

Çin Seddi Neden Yapıldı?

0
(0)

Çin Seddi‘nin yapılış amacı hakkında anlatılanların bir kısmı yanlış, bazı konular da eksik. Yabancı kaynaklardan öğrendiğimiz ve kendi tarihimiz adına bize öğretilen şey, bu devasa duvarın Türk akınlarını ve göçebe toplulukların geçişini önlemek için yapıldığı yönünde. ‘Çin Seddi neden yapıldı?’ sorusunun en önemli cevabı bu şekildedir. Kuzey yönünden esen rüzgarları engellemek veya Venediklilerden korktukları için değil yani. Bununla birlikte farklı sebepler de var.

çin seddi
Yeraltı Ordusu

Çin Seddi Kaç Km Uzunluğunda ve Ne Zaman Yapıldı?

MÖ 2500’lü yıllarda Keops piramidinin yapıldığını düşünürsek, MÖ 403-221 yılları arasında Çin Seddi nasıl yapıldı, taşları nasıl getirdiler diye sormak biraz anlamsız olacaktır. Toplam uzunluğu yaklaşık 8850 km olan duvarın inşası MS 608 yılına kadar devam etmiştir. Bazı kaynaklarda uzunluğun 22.000 km’ye kadar ulaştığı da ifade edilmektedir. MS 17. yüzyıla kadar da eklemeler yapılmıştır. Bu tarihler dikkate alındığında Çin Seddi’nin inşası 2.000 yıldan fazla sürmüştür. Çin Seddi’nin günümüzde görülebilen ve Ming hanedanlığından kalan uzunluğu 2500 km civarındadır. Zaman içerisinde bakımsızlık ve doğa kaynaklı sebeplerden dolayı bir bölümü yıkılmıştır. En-boy-yükseklik konusunda ise bir standardı bulunmamaktadır. Kimi yerlerde 8-8.5 metre yüksekliğe çıkarken kimi yerlerde 1.5-2 metreye kadar düşmektedir. Bunun sebebi arazinin engebeli oluşudur. Ayrıca Çin Seddi’nin en yüksek noktası ise deniz seviyesinden yaklaşık 1525 m yüksekte bulunmaktadır. Duvarın dezavantajı ise çok sayıda askere ihtiyaç duymasıydı. Bu yapıyı korumak için neredeyse her 200 metrede bir bulunan kulelere askerler yerleştirmek gerekiyordu.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Zeki Hayvanları
çin seddi
Duvar üzerinde yer alan yolların genişliği

Çin Seddi’nin Yapılış Amacı

Çin Seddi tamamen savunma amaçlı yapılan bir yapı değildir. Bu kadar uzun bir yapıyı hiçbir Türk müdahalesi olmadan yapmak çok gerçekçi değil. Duvar yüksekliklerinin yer yer çok düşük seviyelere düşmesi, atlı birliklerin sadece geçişini yavaşlatıyordu. Yoksa duvarın en yüksek yeri bile olsa, Türkler için aşılamaz bir duvar değildi. Özellikle Hunların Çinlilerden daha güçlü olduğu dönemlerde Çin sarayları Türkler tarafından basılmıştır.

Türk akınlarının ve göçebe toplulukların geçişinin engellenmesi için yapıldığının ispatı olarak duvarın kuzey bölgesine bakan kısımlarının daha yüksek ve daha geniş olması söylenebilir. Bu dev yapının inşa sebepleri arasında Türk ve Moğol akınlarından farklı olarak başka etmenler de vardı. Bunlardan en önemlisi, artık beylikler savaşının bittiği ve Çin’in tek yönetim halinde toplandığını göstermekti. Bunun yanında suçluların ülkeden kaçışlarını önlemek ve zulüm gören Çinlilerin Hun tarafında yaşayan akrabalarının yanına göç etmesinin önüne geçmek gibi bir amacı da mevcuttu. Çin Seddi aynı zamanda verimli topraklar ile verimsiz arazileri ayıran bir sınır görevi görmektedir. Çinlilerin kültür ve medeniyetlerinin korunması açısından da önemlidir.

Duvarın yapılışının diğer bir amacının da ulaşım ve ticaret olduğu düşünülmektedir. Çünkü duvar üzerindeki yollar o dönemdeki bir arabanın geçebileceği büyüklüktedir. Çin içerisinde bulunan topluluklar arası ticareti canlı tutmak amacıyla da kullanılıyor olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat hadi şunu yapalım da 2000 sene sonra turistler gelsin memleket döviz kazansın dediklerini sanmıyoruz.

çin seddi
Çin Seddi
  İlginizi Çekebilir :  Otomobilinize Yanlış Yakıt Doldurulursa Ne Olur?

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir