Çarşamba, Şubat 21, 2024
Deniz SistemleriSAVUNMA SANAYİİ

Türkiye’nin Yeni Amiral Gemisi: TCG Anadolu

0
(0)

Hepinizin de bildiği gibi son dönemlerin en gündem konularından biri TCG Anadolu. Türk Donanmasının gücüne güç katacak olan yeni amiral gemimizle ilgili detaylı bilgiler paylaşıyor olacağız. Herşeyden önce şunu belirtelim ki Dünyada bu seviyede askeri gemi yapma kabiliyetine sahip sayılı ülkelerden biriyiz. Bu projede emeği geçen tüm mühendislerimize tebrik ve teşekkürlerimizi ileterek başlayalım !

TCG Anadolu, Sedef TersanesiNavantia işbirliğiyle geliştirilen çok maksatlı bir amfibi hücum gemisidir. Bu arada Navantia’nın devlete ait bir İspanyol gemi inşa şirketi olduğunu da belirtelim. TCG Anadolu aynı zamanda mini uçak gemisi konfigürasyonuna da sahip. Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in yanısıra Hint ve Atlantik Okyanuslarında da operasyon kabiliyetine sahip.

Anadolu gemisinin inşasına Nisan 2016‘da başlanmış ve ana sevk sisteminin entegrasyonu sağlanmıştır. Bunun ardından Şubat 2021′de liman kabul testlerine hazırlanmak üzere Sedef Tersanesi’nin Tuzla’daki iskelesine taşınmıştır. Türkiye’nin en büyük gemisi olan TCG Anadolu, deniz kuvvetlerinin harekât kabiliyetine çok önemli katkılar sağlayacak.

TCG Anadolu Tasarım ve Özellikleri

TCG Anadolu için (L-408) İspanyol Donanması’ndaki SPS Juan Carlos’un (L-61) modifiyeli hali diyebiliriz. Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi sayılan TCG Anadolu, 232m uzunluğunda ve 32m genişliğindedir. 58m yüksekliğindeki gemi, ağır yükleri barındırmak için hangarın altında 1.400 m²’lik bir alana sahiptir.

Anadolu yarımadasıyla aynı isimdeki gemide 1.800 m²’lik hafif araç güvertesi ve 900 m²’lik hangar alanı mevcut. Ayrıca gemi, altı iniş noktası ve önde bir kalkış rampası bulunan 5.440m²’lik tam donanımlı bir uçuş güvertesine sahip. Helikopter iniş iskelesi (LHD), uzun süreli ve uzun mesafeli askeri muharebe veya insani yardım operasyonlarını destekleyecek özelliktedir. Bunun için 30 kişilik tam teşekküllü bir hastanesi mevcut.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Güçlü Donanmaları
Türkiye’nin amiral gemisi TCG Anadolu’ya ait güverte, radar ve savunma sistemlerinden bir görünüm.

TCG Anadolu, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en büyük gemi. 27.436 ton tam yük deplasmanına sahip gemide 30 subay, 59 denizci ve 49 astsubay olmak üzere 261 kişilik mürettebat görev yapacak. Gemide 30 yataklı hastane, ameliyathane, diş tedavi üniteleri, röntgen cihazları, acil ve yoğun bakım üniteleri ve sterilizasyon odaları da mevcut. Ayrıca TCG Anadolu, ihtiyaç halinde insani yardım operasyonlarında hastane gemisi olarak da hizmet verecek.

Bildiğiniz üzere bu tip gemilerin temel özelliği çıkartma yapmaktır. Çıkartma esnasında da zırh koruması çok önemlidir. Bu görevi de yerli üretim FNSS firmasının Zaha amfibik zırhlı aracı üstlenmektedir.

TCG Anadolu ayrıca tek seferde 24tank taşıma kapasitesi olan 4 adet mekanize çıkartma aracına sahip. Güverteden aynı anda 6 helikopter kalkış yapabilir. Ayrıca hangarlar da gerektiği durumlarda 10 adete kadar F 35 savaş uçağı bulundurma kabiliyetine sahip.

TCG Anadolu’daki Sensörler

TCG Anadolu, Armelsan’ın ARAS-2023 dalgıç tespit sonar sistemini kullanmaktadır. Radar sisteminde 2 adet seyrüsefer radarı, 1 adet SMART-S 3-D arama radarı, 2 adet Alper (LPI) gemi radarı ile hassas yaklaşma, hava aracı tespit ve kontrol radarı yer alıyor. Leonardo SPN-720 hassas yaklaşma radarı, tüm hava koşullarında iniş sırasında uçaklara yardımcı olacak.

TCG Anadolu
Alper gemi radarı: Deniz yüzeyinde hareket eden su üstü  hedeflerini tespit özelliğine sahiptir.

Gemide, bir Türk muharebe yönetim sistemi olan GENESIS-ADVENT‘in yer aldığını da belirtelim.

Amfibi hücum gemisi ayrıca elektronik harp sistemleri, yanıltıcı fırlatma sistemleri, Denizgözü AHTAPOT-S elektro-optik keşif ve gözetleme sistemi ile PIRI kızılötesi arama ve takip sistemine sahip.

TCG Anadolu
ASELSAN’ın denizlerdeki ilk safkan yüksek performanslı elektro optik dayrektör sistemi: Denizgözü AHTAPOT-S 

İletişim Sistemleri

Gemideki muhabere sistemleri, dahili/harici deniz muhabere sistemi, veri link sistemi, X-bandı, Ku-bandı, UHF uydu muhabere sistemi ve dost düşman tanımlama (IFF) sistemlerini içermektedir.

TCG Anadolu’nun Hava Aracı Taşıma Kapasitesi

TCG Anadolu, 6 adet F35-B uçağı, 2 adet Seahawk genel maksat helikopteri, 4 adet Super Cobra helikopteri, 8 adet orta menzilli nakliye helikopteri ve 2 adet insansız hava aracı (İHA) taşıma kapasitesine sahip. Bu noktada neden yerli Atak helikopterimiz tercih edilmedi diye düşünebilirsiniz. Ancak Atak helikopterlerinin karasal koşullara göre olan tasarımının buna engel olduğunu söyleyelim. Söz konusu Super Cobra helikopterleri ise zaten Amerikan Deniz Piyadeleri için tasarlanmış bir helikopter. Dolayısıyla deniz koşullarına uygun bir yapıya sahip.

İlginizi Çekebilir :  Korvet ve Fırkateyn Arasındaki Farklar Nelerdir?

Şu anda TCG Anadolu için 2 adet SİHA (Kızılelma ve TB 3) geliştiriliyor. Bu SİHA‘lar ilerleyen yıllarda TCG Anadolu’nun pistinde yer alacak. Hürjet’in de TCG Anadolu’ya özgü bir modelinin geliştirilmesi söz konusu. Ancak MMU/TFX milli uçağımız için henüz böyle bir durum olmadığını belirtelim.

Taarruz gemisi, TB-3 Bayraktar drone gibi muharebe hava araçlarının (SİHA) fırlatılmasına ve inişine destek verecek. Uçuş güvertesi, en ağır NATO helikopterleri ve Osprey uçaklarının gece gündüz operasyonlarına izin verecek özellikte.

Amerika ile F-35B sorununun aşılması halinde kısa mesafe kalkış ve dikey iniş yapabilen taktik uçakların taşınabilmesi, Türkiye’nin küresel bir güç olmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Gemi, çatışma bölgelerine amfibi birlik ile gerekli muharebe ve destek araçlarını taşıyabiliyor. Ayrıca iskelesinde bulunan çıkarma gemisi ile çıkarma operasyonlarını yürütme kapasitesine de sahiptir.

TCG Anadolu Silah Sistemleri

Amiral gemide herhangi bir saldırı silah sistemi bulunmamakta. Tamamıyla öz savunma sistemleri üzerine kurulu bir konfigürasyon mevcut. Bunlar 5 adet Aselsan 25mm STOP uzaktan komutalı silah sistemi, 2 adet Raytheon Phalanx yakın silah sistemi (CIWS) ve Rolling Airframe Missile (RAM) karadan havaya füze sistemi ile silahlandırılabiliyor. Ayrıca Hızır torpido karşı tedbir sistemlerinin de entegre olması söz konusu.

Amiral gemimiz TCG Anadolu’daki Aselsan 25 mm STOP ve Phalanx yakın hava savunma sistemi

TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisinin Tahrik Gücü

Geminin elektrikli tahrik sisteminde 5 adet 8.000kW Man dizel jeneratör, 2 adet 11MW Siemens eSIPOD itki sistemi ve 2 baş pervanesi mevcut.

Geminin hafif uçak gemisi konfigürasyonunda 21.5 knot (40km/saat) maksimum hıza ulaşabiliyor. 16 knotluk (29,6km/saat) ekonomik hızla TCG Anadolu, maksimum 9 bin deniz mili (17.000km) menzile ulaşacak.

Amiral Gemide Çalışan Firmalar

Türk Deniz Kuvvetleri, 2015 yılında Sedef Tersanesi ve Navantia konsorsiyumuna amfibi hücum gemisi ihalesini vermişti.

İlginizi Çekebilir :  İsrail'in Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi Nasıl Çalışır?

Aselsan, projede radar, sensör ve ekipmanların entegrasyonu, tasarımı, üretimi ve lojistik desteğinden sorumlu olarak çalıştı. Aselsan-Havelsan ortaklığıyla savaş yönetim sisteminin entegrasyonu çalışması üzerine de sözleşme imzalanmıştı.

Türkiye merkezli Armelsan‘la, ARAS-2023 dalgıç tespit sonarını sağlamak üzere sözleşme imzalanmıştı. Tahrik sisteminin ürettiği gürültüyü azaltmak için ise mühendislik şirketi Stopson Italiana seçildi.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir