Çarşamba, Şubat 21, 2024
UZAY

İMECE Uydusu: Türkiye’nin Bağımsız Uzay Teknolojileri Atılımı

1
(1)

Türkiye’nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE, TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilmiştir. Hava koşulları sebebiyle yaşanan ertelemelerin ardından 15 Nisan 2023 tarihinde ABD’nin California eyaletinde bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılmıştır. İMECE Uydusu, Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle yörüngesine gönderilmiştir. Fırlatılmasından kısa bir süre sonra ise ilk sinyal alınmıştır.

2013 yılında Kalkınma Bakanlığı’nın yatırım programına dahil edilen İMECE Uydu Alt Sistemleri Geliştirme Projesi sayesinde BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2’den elde edilen tecrübeyle metrealtı uydularda kullanılabilecek alt sistemlerin yerli olarak geliştirilmesi için gereken alt yapının oluşturulması hedeflenmiştir. 2017 yılında geliştirilmeye başlanan İMECE Uydusu, TÜBİTAK 1007 programı ile desteklenmiştir.

imece uydusu

2022 yılının Haziran ayından itibaren gerçekleştirilen titreşim, akustik ve elektromanyetik uyumluluk testleri başarıyla sonuçlanmıştır. Akabinde uçuş modülünün montaj faaliyetleri tamamlanmıştır. İMECE Uydusu’nun Ankara’dan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ne gönderilmesi esnasında özel bir kabin kullanılmıştır. Nurus firması tarafından nem ve titreşim risklerine karşı geliştirilen bu kabin, temiz oda özelliğine sahiptir.

Türkiye, İMECE Uydusu sayesinde kendi elektro-optik kamerasıyla metrealtı çözünürlüklü görüntü elde edebilme kabiliyetine sahip olmuştur. İMECE, yörüngesindeki testlerin tamamlanmasını müteakip Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine dahil olacaktır.

Falcon 9 roketi ile 3 yerli küp uydu daha uzaya gönderilmiştir. TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen AKUP görüntüleme uydusu, ASELSAN ve Gümüş firması tarafından geliştirilen KILIÇSAT görüntüleme uydusu, PLAN-S firması tarafından üretilen CONNECTA T2.1 nesnelerin interneti ve görüntüleme uydusu da İMECE Uydusu ile birlikte aynı roket ile fırlatılmıştır.

İMECE; hedef tespit, teşhis, doğal afet yönetimi, haritalama, çevresel sorunlarını izleme, kentsel planlama, altyapı ve doğal kaynakların yönetimi, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda Türkiye’ye hizmet verecek. Bununla birlikte MSB’nin keşif ve istihbarat çalışmalarında da kullanılacaktır. Coğrafi kısıt olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü çekebilecek uydunun görev ömrü 5 yıl olarak planlanmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Challenger Uzay Mekiği Kazası Nasıl Gerçekleşti?

İmece Uydusu Teknik Özellikleri

Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa uzay uyumlu elektro-optik kamera üretilmiştir. Ayrıca elektrikli itki sistemi, güneş algılayıcı, yıldız izler, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı geliştirilmiştir. Bununla birlikte manyetometre ve manyetik tork çubuğu, X bant haberleşme ekipmanı ve anteni, S bant haberleşme ekipmanları ve antenleri, güç düzenleme ve dağıtım ekipmanları, uçuş bilgisayarı, uçuş yazılımları, 7.3 m çapında yer istasyonu anteni ve yer istasyonu yazılımları İMECE Projesi kapsamında yerli olarak geliştirilmiştir.

imece uydusu

TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen İMECE Uydusu %60 yerlilik oranına sahiptir. Yaklaşık 700 kg ağırlığında ve 2×3.1 m ebatındadır. İMECE Uydusu sayesinde 13.9 km × 16.2 km boyutundaki görüntü alanı tek karede görüntülenebilecektir. Pankromatik (PAN) görüntü çözünürlüğü 0.99 m ve multispektral (MSI) görüntü çözünürlüğü 3.96 m’dir. Uydu tarafından kaydedilen görüntüler 320 MB/sn brüt veri hızıyla yer istasyonuna gönderilebilecektir. İMECE Uydusu 680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı (güneş senkron) yörüngede konumlanmıştır.

İMECE Uydusu sayesinde kritik uzay teknolojileri alanında üst düzey tecrübe kazanılmaktadır. Ayrıca yetişmiş insan gücünün sağlanması için de çok önemli bir adım. Türkye, üretilen ekipmanların uzayda kullanılmasıyla katma değeri yüksek sistemleri ihraç etme potansiyeline sahip hale gelecektir. İMECE Uydusu’nun devreye girmesiyle birlikte Türkiye; 5’i haberleşme (Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 4’ü gözlem (Göktürk-1, Göktürk-2, RASAT, İMECE) uydusu olmak üzere 9 adet aktif uydu ile uzayda yerini almıştır.

İlginizi Çekecek İçerik: ‘Uzaydaki En Modern Sorun: Uzay Çöpleri Nasıl Temizlenir?’

  • [1] İMECE
  • [2] SpaceX Transporter-7 launches 51 payloads, booster return to LZ

Bu içerik size faydalı oldu mu?

Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

İlginizi Çekebilir :  Kara Deliklerin İçinde Ne Var?

Sonuçlar 1 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

Bu içeriği faydalı bulduysanız..

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir