Çarşamba, Şubat 21, 2024
MÜHENDİSLİK

Hibrit ve Elektrikli Otomobil Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
(0)

Günümüzde oldukça fazla önem verilen çevreci yaklaşımlar ve fosil yakıtlara ulaşımın gün geçtikçe zor bir hale gelmesi nedeniyle hibrit ve elektrikli otomobil kullanımı yaygın hale gelmeye başladı. Hibrit otomobil üreten firmalar oldukça köklü firmalardır. Fakat elektrikli otomobil üreten firmaların en önemlisi Tesla için henüz çok yeni bir firma diyebiliriz. Tesla dışında diğer köklü otomobil firmalarının da elektrikli araç projeleri günden güne artıyor. Hibrit ve elektrikli otomobil arasındaki farklar nelerdir? Araç satın alırken hibrit mi yoksa elektrikli otomobil mi tercih edilmelidir? Hibrit ve elektrikli otomobiller nasıl çalışır? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hibrit Otomobillerin Özellikleri

Oldukça popüler olan hibrit otomobiller iki tip motorun aynı araç üzerinde bulunduğu otomobillerdir. Bu özellik, elektrikli ve benzinli motorların birlikte kullanılmasıyla sağlanır. Hibrit otomobiller hareket halindeyken, düşük hızlarda sadece elektrikli motor kullanır. Yüksek hızlarda ise benzinli motor devreye girmektedir. Yani aracınızın sürüş ihtiyacına göre her iki motor da görev tanımı doğrultusunda devreye girip çıkmaktadır.

Hibrit sistem, özellikle araçların ilk kalkış anında, trafiğin yoğun olduğu anlarda ve şehir içi kullanımlarda fosil yakıtlı otomobillerin tükettiği yüksek yakıt miktarının önüne geçer. Klasik tipteki içten yanmalı motora ihtiyaç duyulmaması, hibrit otomobillerin hafif olması açısından avantajdır. Dünyada en çok ilgi duyulan hibrit otomobiller Volvo XC90, Hyundai Santa Fe, Kia Niro, Lexus RX 450h ve Toyota Yaris olarak gösterilmektedir.

Hibrit Otomobiller Nasıl Çalışır?

Hibrit otomobillerde elektrik motoru, benzinli motora seri veya paralel bağlıdır. Sisteme ait hibrit güç düzenleyicisi, akü ve elektrik motoru arasındaki etkileşimi sağlar ve aracın güç kaynağını besler. Bu otomobillerin ilk çalıştırılma ve kalkış anında öncelikle elektrik motoru devreye girer. Bu aşamada fosil yakıt kullanılmaz ve araç çok düşük seviyede bir ses izi ile çalışır.

İlginizi Çekebilir :  Dişli Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Hibrit otomobillerde aküdeki elektrik enerjisi azaldığında benzinli motor otomatik olarak devreye girer. Bu esnada elektrik motoru kendisini doldurur. Kullanılan benzinli motor, klasik içten yanmalı motorlara göre daha düşük kapasiteli olduğundan yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca emisyon salınımı çok düşük seviyededir. Bu durum genellikler fren yapıldığında gerçekleşir. Tam hibrit otomobillerde bataryanın şarj edilmesi amacıyla rejeneratif fren sistemi ve benzinli motor kullanılmaktadır. Rejeneratif fren sistemi sayesinde frene her basıldığında ortaya çıkan enerji bataryalarda depolanmaktadır.

hibrit ve elektrikli

Hibrit sistemde yer alan elektrik motorunun menzilini yükseltmek için tasarlanan plug-in hibrit sistemlerde, bataryalar dışarıdan bir priz yardımıyla şarj edilebilmektedir. Plug-in hibrit otomobillerin elektrik motoru daha güçlü ve pili daha büyüktür. Fakat bir içten yanmalı motora sahip olduğu için ÖTV avantajı yoktur. BMW i8, ülkemizde plug-in hibrit otomobil olarak satışa sunulan bir araçtır.

Yarı hibrit otomobillerde ise elektrik motoru benzinli motora destek sağlaması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistemde araç, elektrik motoru ile harekete başlayamaz.

Hibrit otomobillerin dezavantajlarından bahsetmek gerekirse; sistem henüz yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Arıza durumlarında da yeni bir sistem olması sebebiyle maliyetler yüksek olacaktır. Ayrıca hibrit otomobillerin ilk satış maliyeti de direkt fosil yakıtlarla çalışan araçlara göre daha fazladır. Ek olarak herhangi bir vergi avantajı bulunmamaktadır. Benzin fiyatlarının düşmesi, hibrit otomobil satışını olumsuz etkiler.

Elektrikli Otomobillerin Özellikleri

Elektrikli otomobillerde hibrit otomobillerden farklı olarak sadece elektrikle çalışan bir adet motor bulunmaktadır. Elektrik enerjisinin depolandığı akü ihtiyaç halinde şarj edilmektedir. Sistem tamamen sessiz çalışır. Ayrıca elektrikli otomobillerde her hızda maksimum seviyede tork açığa çıkar. Bu sebeple araçlar çok ataktır. Sürüş şekline ve trafik yoğunluğuna bağlı olduğundan menzil hakkında net bir şey söylenmesi mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir :  Hidroelektrik Santral Türbinleri Nelerdir ve Nasıl Sınıflandırılır?

Elektrikli otomobilleri ön plana çıkaran en önemli özellikler, fosil yakıt kullanılmaması sebebiyle emisyon salınımı yapmamaları ve çevreci teknolojiye sahip olmalarıdır. Az sayıda hareketli parçaya sahip olduklarından daha az bakım gerektirmektedir. Parça sayısı ve boyutların küçük olmasından dolayı aracın kullanım alanı da daha fazladır. En büyük dezavantajı ise batarya bittiğinde aracın yolda kalacak olmasıdır. Bu sebeple şarj istasyonlarının yaygınlaşması gerekmektedir. Batarya üretiminin ise oldukça zor ve çevreye zararlı bir proses olduğunu hatırlatalım.

Elektrikli Otomobiller Nasıl Çalışır?

Gaza basıldığı anda bataryalardaki doğrusal akım, motora güç sağlamak amacıyla invertör tarafından alternatif akıma çevrilmektedir. İhtiyaç duyulan alternatif akım miktarı, gaza basılınca oluşan sinyaller ile bildirilmektedir. Frene basıldığında ise alternatör haline gelen motor, güç üreterek bataryaların şarj edilmesini sağlar.

Elektrikli otomobillerde enerji genel olarak iki farklı yöntemle elde edilmektedir. Bu yöntemlerden birincisi batarya kullanımıdır. Batarya kullanılan elektrikli otomobillerde indüksiyon motoru bulunmaktadır. Bataryadan gelen elektrik, indüksiyon motoru sayesinde hareket enerjisine dönüşür. Tesla Model 3, Model X, BMW i3, Renault Zoe, Mercedes-Benz EQC bu sisteme örnektir.

hibrit ve elektrikli

İkinci yöntem ise daha çok Uzak Doğu Asya ülkelerinde bulunan firmalar tarafından geliştirilen hidrojen yakıt pili kullanımıdır. Hidrojen yakıt pili kullanılan elektrikli otomobillerde depoya doldurulan hidrojenin reaksiyona girmesiyle otomobil hareketine başlar. Hyundai Nexo bu sisteme örnektir. Benzin doldurur gibi hidrojenin doldurulduğu bu yöntem hidrojen istasyonları için altyapı gerektirir. Ayrıca, hidrojenin yanıcı ve uçucu olması sebebiyle güvenlik riskleri barındırır. Elon Musk bu teknoloji için ‘salakça’ ifadesini kullanmıştır. Bataryalı sisteme göre performansı daha düşüktür. Hidrojen yakıt pili kullanılan elektrikli otomobilin ilk örneği Toyota Mirai‘dir.  Bu sistem, elektrikli motorları öne çıkaran milisaniyelik tepki süresi ve ani torku kullanamaz. Çünkü gaza basılması ile hidrojenin elektriğe çevrilip motora aktarılması, pilde mevcut elektriği direkt kullanmaktan çok daha uzun sürmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Almanların Çözülemez Dediği Enigma Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?
hibrit ve elektrikli

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasındaki en önemli engel şu an için yüksek satın alma maliyetleridir. Bu durum, kısa vadede masraflı gözükse de uzun vadede benzin harcanmayacağı ve elektriğin daha ucuz bir enerji kaynağı olduğu düşünülürse ekonomik yönden avantaj sağlamaktadır. Ayrıca ÖTV oranı da içten yanmalı motorların ÖTV oranlarına göre oldukça avantajlıdır. Bununla birlikte herhangi bir emisyon salınımı veya içten yanmalı motoru olmadığından yıllık MTV’den de muaftır.

Hibrit ve elektrikli otomobil teknolojilerinin yanısıra uçan otomobil teknolojisi de önemli aşama kaydetti. Bu teknoloji hakkındaki son gelişmeleri öğrenebilmek için ‘Uçan Araba Teknolojisi’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir