Pazar, Şubat 25, 2024
Hava SistemleriSAVUNMA SANAYİİ

Çakır Seyir Füzesi Özellikleri ve Atmaca ile Arasındaki Farklar

5
(10)

Deniz, hava ve kara platformları için yerli ve milli roket ve füze sistemleri geliştiren Roketsan ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Atmaca platformu üzerinden geliştirilen Çakır Seyir Füzesi aslında temelde bir gemisavar füzesi. Öncelikli görevi düşman su üstü hedeflerini imha etmek. Ancak tek görevi bu değil. Çok önemli özelliklere sahip olan Çakır geniş bir hedef yelpazesine sahip. Kara hedeflerini de rahatlıkla vurabilen Çakır ile düşman limanlarını, önemli üsleri, kıyıdan iç kesimlerde yer alan radar istasyonlarını ve hava savunma sistemlerini imha edebilirsiniz.

Öncelikle Çakır Seyir Füzesi’nin kabiliyet ve teknik özelliklerini inceleyelim. Ardından Atmaca Gemisavar Füzesi ile arasındaki farkları değerlendireceğiz.

Çakır Seyir Füzesi Versiyonları ve Teknik Özellikleri

Çakır seyir füzesi
1. Çakır CR: Kara Hedefleri Versiyonu
2. Çakır AS: Deniz Hedefleri Gemisavar Versiyonu
3. Çakır LIR: Elektronik Harp Versiyonu
4. Çakır SW: Sürü Saldırı Versiyonu (Swarm)
Çakır seyir füzesi

Motor ve Hız

Bildiğiniz üzere daha önce geliştirilen Atmaca‘da Fransız firması Safran üretimi olan TR40 motor kullanılıyordu. Ancak ülkemize uygulanan gizli ambargolar neticesinde temininde sıkıntı yaşadığımız bu motorun yerini daha sonra Kale Grup tarafından geliştirilen KTJ 3200 aldı. Burada dikkat çeken en önemli özelliklerden bir tanesi Çakır Seyir Füzesi’nde de yine Kale Grup tarafından geliştirilen yerli KTJ 1750 Turbo Jet Motor kullanılması. Bu motor sayesinde Çakır 0.85 Mach (1042,5 km/saat) hızına çıkabiliyor. Ayrıca booster olarak tabir edilen fırlatma motorunun farklı platformlarda tercih edilmesine göre füze ağırlığı ve boyutları değişkenlik gösteriyor.

Platform ve Güdüm Teknolojileri

Kullanılan platformları incelediğimizde çok fazla sayıda platforma entegre edilebileceğini görüyoruz. Bunun sebebi füzenin yapısı gereği farklı lançerlerden (füzenin ateşlendiği platform) atılabilmesi.

Güdüm teknolojilerinden GPS, INS, Radar ve Barometrik Altimetre‘ye ait detayları ‘Atmaca Gemisavar Füzesi ve Rakipleri Arasındaki Farklar’ yazımızda bulabilirsiniz. IIR (Imaging Infrared Seeker) ve RF, terminal safhada (füzenin hedefe yaklaştığı an) kızılötesi güdüm ve radyo frekansı yardımıyla hedefe yönlendirme sağlayan sistemlerdir. Burada kısaca TERCOM‘a değinelim. Sistem, bir karşılaştırma ana görüntüsü görevi gören uçuş yolunun önceden tanımlandığı 3 boyutlu harita kullanır. Füze, geçtiği araziyi sürekli olarak okuyan ve okumaları ana görüntüyle karşılaştıran gelişmiş bir radar altimetresine sahiptir. Sapmalar tespit edildiğinde, füzenin güdüm sistemi uçuş rotasında gerekli düzeltmeleri yapar. Son derece hassas navigasyon sistemi, füzenin yere daha yakın uçarak radar tarafından tespit edilmesini engeller. Ek olarak güdüm kitlerinin çeşitliliği sayesinde farklı tarzdaki görevlere uyum kabiliyeti yüksektir.

İlginizi Çekebilir :  6. Nesil Savaş Uçakları ve En Önemli Özellikleri
Çakır seyir füzesi
Roketsan tarafından geliştirilen Çakır Seyir Füzesinin ilk atış testleri 2022 yılı içinde Akıncı platformundan gerçekleştirilecek.

Veri Bağı ve Sürü Konsepti

Füze, ağ tabanlı çift yönlü veri bağı sayesinde hedef değiştirme ve görev iptali seçeneklerine sahiptir.

Platformlarda çoklu taşımaya imkan veren tasarımı sayesinde sürü konseptinde, birden fazla sayıda mühimmatla koordineli saldırı yapabilme kabiliyeti mevcut. İnsansız hava araçlarıyla ortak bir şekilde kullanılabiliyor ve yönlendirilebiliyor. Bu da savaş alanında inanılmaz bir güç çarpanı ve hava savunma sistemleri için kısa sürede imha etmeniz gereken çok sayıda füze demek. Halihazırda radar soğurucu gövde tasarımı sayesinde hava savunma sistemleri tarafından tespit edilmesinin zorlaştırıldığını da ekleyelim.

Çakır ve Atmaca Seyir Füzesi Arasındaki Farklar

Çakır Seyir Füzesi için Atmaca’nın daha küçük ve yetenekli bir versiyonu diyebiliriz. Tahribat gücü ve menzili daha yüksek Atmaca Gemisavar Füzesi varken Çakır neden geliştirildi diye düşünebilirsiniz. Bu tip seyir füzelerini farklı savaş koşullarına adaptasyon için farklı platformlarda kullanmak istersiniz. Bu size farklı avantajlar sağlarken aynı zamanda uygulayabileceğiniz stratejiler anlamında da esneklik sunar. İşte Çakır da tam bu noktada devreye giriyor. Farklı lançerlerden ateşlenebilmesi sayesinde hava, kara ve her türlü deniz platformlarına entegre yeteneğine sahip.

Çakır seyir füzesi
Çakır Seyir Füzesi tasarımı sayesinde farklı platformlarda kullanılabilecek

Atmaca Gemisavar Füzesi fırkateyn ve korvet gibi büyük savaş gemilerinde kullanılmaktadır. Çakır Seyir Füzesi ise basit bir karakol botu dahil tüm deniz platformları için uygundur.

Hava platformlarında özellikle savaş uçakları ve helikopterlerin taşıma kapasitelerini ele alalım. Örneğin mühimmat ağırlığının artması, harcanılan yakıtın artması demektir. Yani direkt olarak uçma süreniz ve dolayısıyla mesafeniz azalır. Atmaca’nın ağırlığının farklı kitlerle 900 kg’ye kadar çıktığını biliyoruz. Dolayısıyla böyle bir platformda ortalama 300 kg ağırlığındaki bir Çakır Seyir Füzesi kullanmanız size daha fazla uçma süresi ve mesafe kazandırır. Yani tek bir Atmaca ağırlığındaki 3 adet Çakır, daha fazla hedefin imha edilmesi demektir. Bu durum daha fazla tahribata ve menzile ihtiyaç olduğunda Atmaca’nın tercih edileceği gerçeğini değiştirmez.

İlginizi Çekebilir :  Yönlendirilmiş Enerji Silahı: HELIOS

Son olarak seyir füzelerinin imalatında ciddi bir maliyet söz konusu olduğunu belirtelim. Elbette farklı kapasitelerde ve farklı güdüm kitlerinde füzelerin olması ve göreve göre seçilmesi maliyetlerinizi düşürecektir. Bütün bu olasılıklar düşünüldüğünde Çakır Seyir Füzesi’nin ülkemiz askeri gücünün caydırıcılığını artıracağını ve sahadaki oyun değiştirici mühimmatlardan biri olacağını söyleyebiliriz.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 5 / 5. Oy sayısı: 10

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir