Çarşamba, Şubat 21, 2024
Kara SistemleriSAVUNMA SANAYİİ

Tank ve Obüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

4.2
(34)

Tarihte kullanıldığı ilk günden bu yana kara harekatlarının vazgeçilmezi olan tank ve kara birliklerine atış desteği sağlayan obüs, birbirleriyle karıştırılan sistemlerdir. Öyle ki; günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği harekatlarda savaş muhabirlerinin de bu kavramları ayırt etmeden kullandığı dikkat çekiyor.

tank ve obüs
Yeni Altay tankı

Tankların Temel Özellikleri (Main Battle Tank)

tank ve obüs
Yeni Altay tankı

Tanklar (main battle tank), sıcak çatışmaların olduğu bölgede, savaş alanının içinde veya çok yakınında bulunurlar. Bunun sebebi, menzillerinin 3-5 km arasında değişmesidir. Bu yüzden tanklar görerek atış yaparlar. Savaş alanının içinde bulunduğu için tank zırhı tasarımı çok önemlidir. Günümüzde zırh delici bir çok mühimmat bulunduğundan tanklara aktif koruma sistemleri yerleştirilmektedir. Bu sistem, tehditi tanka yaklaştığı anda fark ederek imha etmeyi sağlamaktadır. Tank atışı ile bir hedefi imha etmek mümkündür. Fakat bir alanı ateş altına alma olanağı yoktur.

Obüslerin Temel Özellikleri (Self-Propelled Howitzer)

Fırtına II Obüsü

Obüsler, tanklar gibi savaş alanı içerisinde görev almazlar. Cephe gerisinden, koordinatı bilinen bir bölgeye doğrudan görmeyerek atış gerçekleştirirler. Yani, obüs ile herhangi bir tepe veya dağ gibi yükseltinin arkasındaki hedefleri vurmak mümkündür. Obüs menzilleri de mühimmat tipine bağlı olarak 20-60 km arasında değişmektedir. Cephe gerisinde yer aldıkları için zırh tasarımı tanklardaki kadar ağır değildir.

İlginizi Çekebilir :  Kruvazör ve Muhrip Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
obüs
Fırtına obüsü atış esnasında

Tanklar üstün zırh tasarımlarına rağmen omuz üstünden atılan füzelere, hava taarruzlarına ve obüs atışlarına karşı etkisizdir. Nadiren de olsa tek başına hareket edebilirler. Obüsler ise bataryalar halinde görev alırlar. Bu sayede hedef bölgeyi ateş altına alma işlemi daha verimli bir şekilde gerçekleşir.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 4.2 / 5. Oy sayısı: 34

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  2 thoughts on “Tank ve Obüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • M. Timurtaş Ulusoy

   Top, Havan ve Obüs mermileri arasındaki fark ve mermi yolları nasıldır?

   Yanıtla
   • mechtekno

    Kalibresine göre değişir bu durum. Örnek olarak 120 mm Havan Silah Sistemi ve 155 mm Panter Silah Sistemi veya Fırtına Obüsleri mevcut. Namluların yivli setli veya yivsiz setsiz olması durumuna göre de atış karakteristiği değişir.

    Yanıtla

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir