Çarşamba, Şubat 21, 2024
BİLİM

Möbius Şeridi

4.3
(6)

Matematiğin alt branşlarından olan Topoloji, geometrik cisimlerin ve yüzeylerin özelliklerini inceleyen fakat açıları ve uzunluklarıyla ilgilenmeyen geometri dalıdır. Çok ilginç ve dikkat çekici geometrik şekillerle uğraşılmakta ve matematiksel olarak enteresan nesneler bulunmaktadır. Topolojinin konusu olan en önemli nesnelerden birisi de Möbius Şeridi’dir. 1861 yılında Möbius Şeridi hakkında ilk tanımlamaları ortaya çıkaran ve matematiksel olarak açıklayan kişi Johann Benedict Listing olmasına rağmen konu hakkında topolojik olarak çalışmalar gerçekleştiren August Ferdinand Möbius’tur. Herkesin günlük hayatında basitçe elde edebildiği bir geometrik nesnenin ne anlam ifade ettiği August Ferdinand tarafından teorileştirilmiştir.

möbius şeridi
Möbius Şeridi

Möbius Şeridi, herhangi bir uzunlukta dikdörtgen bir kağıdı ucundan tutup aynı zamanda 180 derece çevirip şeridin diğer ucuna yapıştırarak oluşur. Oluşan nesne, 1 yüzü ve 1 kenarı olan bir şerittir. August Ferdinand Möbius, şeridin tek yüzlü olmasını yönlendirilemiyor olmasıyla açıklamıştır. Möbius Şeridi, ilk zamanlarda tam olarak anlaşılamadığı için dikkat çekmemiştir. Fakat bir matematikçi ve gökbilimci olan M.C.Escher’in çizdiği şekiller sayesinde belirgin hale gelmiştir. Escher, çizdiği şekil üzerinde karıncalar yürüterek şeridin anlamını belirginleştirmiştir.

sonsuzluk

Basit bir anlatımla, normal şartlarda bir yüzeyin iki tarafı olur. Bir yüzeyden diğer taraftaki yüzeye geçmek için ise delik açmaktan başka çözüm yolu yoktur. Möbius Şeridi’ni dikkate aldığımızda ise şerit üzerindeki herhangi bir noktadan hareket etmeye başlandığında bütün yüzey alanları taranarak başlangıç noktasına geri dönülür ve bu döngü sonsuza dek tekrarlanır. Yani elinizi kaldırmadan şeridin bir yüzeyini boyamaya başladığınızda, şeridin tamamını boyamış olacaksınız. Teoriye ait matematiksel bir denklem ve bu denklemden elde edilen şekil de literatürde tanımlanmıştır. Analitik geometri dersleri, kübik denklemler başlığı altındaki bu denklemi anlamak için trigonometri bilmek gerekir.

İlginizi Çekebilir :  Stres Hormonu : Gecede 100 Defa Uyanıyoruz !
Mobius-Denklemi
topoloji
Möbiüs Şeridi’nin matematiksel ifadesi

Möbius Şeridi Nerelerde Karşımıza Çıkıyor?

möbius şeridi

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 4.3 / 5. Oy sayısı: 6

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir