Çarşamba, Şubat 21, 2024
TEKNOLOJİ

Amfibi Drone’larda Balıklardan Esinlenilen Disk Teknolojisi

0
(0)

Yeni teknolojilerle birlikte, su üzerinde ve karada görev yapan araçlara sıkça rastlar olduk. Özellikle askeri kuvvetler, sadece karada değil, gerektiğinde tekneye de dönüşen özel tasarım araç ve tanklar kullanıyor. Bu tür yenilikçi çözümlerde drone teknolojisi de son dönemlerde ciddi bir sıçrama yaptı. Amfibi drone üzerinde kullanılan disk teknolojisi ile ilgili detayları birlikte inceleyelim.

Su altında da çalışabilen farklı özelliklerdeki amfibi dronelara şahit olsak da, yeni teknoloji bu konsepti bir adım daha ileri götürüyor. Balıktan ilham alan bir emme diski, farklı platformlara tutunan drone’un enerji harcamadan hareket etmesini sağlıyor. Prototip cihazın, Çin Beihang Üniversitesi, Londra Imperial College ve İsviçre Empa Araştırma Enstitüsü’nden bilim adamlarının işbirliğiyle olduğunu belirtelim. Dört pervaneli su geçirmeyen drone’un tepesinde silikon bir disk yer alıyor. Bilim adamları 3D yazıcıdan bastıkları diski tasarlarken remora balığından ilham almış.

amfibi drone
Remora balık ailesinin başlarının arkasında, köpekbalıklarına ve diğer hayvanlara tutunmalarını sağlayan bir vantuz yapısı vardır.

Remora, bu diski balinalar, köpekbalıkları ve manta vatozları gibi daha büyük hayvanlara yapışmak için kullanıyor. Yapıştığı yaratık beslenirken, remora da diğer canlının artıklarını yutmak için geçici olarak ondan kopuyor.

Diskin Yapısı

Araştırma ekibi remoranın evrimsel geçmişine baktığında, modern remoraların atalarından daha fazla lamele sahip olduğunu fark etti. Bu da ekiptekilerin daha fazla lamelin daha iyi bir tutuş sağladığı fikrini değerlendirmelerini sağladı.

Araştırmacılar, öncelikle vantuzlarının farklı sayıda lamel içeren çeşitli versiyonlarını 3D olarak bastı. Akabinde bunları su altında test ederek, kayma miktarlarını ve diskleri silikon yüzeylerden çıkarmak için geçen süreleri ölçtüler. Bu yüzeyler aynı zamanda pürüzsüzlük açısından da birbirinden farklıydı. Tabi ki, ne kadar çok lamel olursa, diskin yapışkan özelliği de bir o kadar artıyordu. Araştırma ekibi, lamel sayısının 9 ile 12 arasında ideal olduğunu hatta 12 lamelli diskin 50 saniye boyunca 27 Newton’luk kuvvete dayandığını tespit etti. Bu, normal bir remora diskinin bir köpekbalığına kilitlenmesinde uyguladığı gücün yaklaşık üç katı demek.

İlginizi Çekebilir :  Akıllı Telefon Ekran Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir ?
Remora balığından esinlenilen 3D yazıcı ile basılan emme diski

Remora’nın doğal diski gibi, drone’daki yapay versiyonu sadece büyük bir vantuzdan ibaret değil. Aralarında boşluklar ayrı emme bölmeleri olan paralel sıralı esnek membranlar içeriyor. Hem balık hem de drone için bu özellik, diskin kavisli ve pürüzlü yüzeylere yapışmasını sağlıyor. Diskin tamamı yüzeyle temas halinde olmadığında bile tutunma devam ediyor.

Amfibi Drone Su Altındaki Hedefleri

Amfibi drone, diğer harhangi bir quadcopter gibi uçabiliyor. Sadece 0.35 saniyede su yüzeyinden su altına inme veya çıkma kabiliyetine sahip. Bunun, herhangi bir amfibi drone için en hızlı geçiş süresi olduğunu da belirtelim.

Su altında pervane uçları pasif bir şekilde geriye doğru katlanıyor. Bu da drone’un su altında daha efektik bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Üzerindeki kamera sayesinde belirlediği hedefe kolayca kendisini bağlama yeteneğine sahip. Bu, denizaltı veya üzerinde çalışılan bir köpekbalığı gibi hareketli bir hedef olabileceği gibi sabit bir boru hattı da olabilir.

Avantajları ve Olası Uygulama Alanları

Drone, yerleşik sensörler sayesinde farklı seviyelerdeki suda ve havada otonom operasyonlar gerçekleştirme kabiliyetine sahip. Su altı iletişimi ve buradaki sinyal iletimi işleri kolay değil. Amfibi drone’ların sudan havaya geçiş yapma kabiliyeti sayesinde bu iletişimi suda yapmak zorunda değilsiniz. Bu da size sinyal iletişimi için 5G ve Wifi ağlarını kullanma imkanı sağlıyor.

Ek bir avantaj olarak drone’un emme diski havada da çalışıyor. Diyelim ki bir yerde sabit çekim yapmanız gerekiyor. Drone’un bir çatı saçağındaki çıkıntıya yapışarak motorlarını kapattığını düşünün. Bu da drone’un tekrar hareket etmesi gerekene kadar bateriden güç tasarrufu yapmasına imkan sağlar. Dolayısıyla da uçuş sürenizi uzatır.

Araştırmayla ilgili bir makale yakın zamanda Science Robotics dergisinde de yer aldı. Teknolojideki gelişmelerle, deniz araştırmalarında, arama-kurtarma operasyonlarında ve endüstriyel incelemelerde uygulama imkanlarına sahip olmamız hayli olası.

İlginizi Çekebilir :  Web 4.0 Teknolojisi ve Web Gelişim Evreleri

İlginizi Çekecek İçerik: “Yeni Başlayanlar İçin Drone Tavsiyeleri”

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir