Cumartesi, Aralık 9, 2023
TEKNOLOJİ

Süresiz Havada Kalan Drone

Bizi Takip Edin :
Abone Ol
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
5
(1)

Çin’in Northwestern Polytechnical Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, asla yere inmesi gerekmeyen bir drone gösterisi gerçekleştirdiler. Sistem, lazerden enerji yakalamak için drone’un altındaki fotoelektrik dönüştürücüyü kullanıyor. Tabi ki bunun kullanıcıya sunduğu avantajlar kadar bazı dezavantajları da mevcut ! Süresiz havada kalan drone özelliklerini birlikte inceleyelim.

Bu tür sistemler, verimlilik açısından çok iyi değil. Ancak oldukça iyi bir kablosuz güç iletimi işi gerçekleştiriyor. İletim tarafında, lazerinizin ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak, verimlilik %50-85 arasında değişiyor. Alıcı tarafta da malesef yine enerjinizin yaklaşık %50’sini kaybediyorsunuz. Ancak elektrik ucuz ve ana hattan güç alıyorsanız, bu kayıplar, gözetleme drone’unuzun ara vermeden kusursuz bir gözetleme yapacağı anlamına geliyor.

Washington merkezli Power Light şirketi, 2012’de benzer bir kablosuz drone şarj sistemini göstermişti. Büyük bir drone’u bir rüzgar tünelinde 48 saat boyunca havada tutmuş ve Lockheed Martin’in Stalker drone’unu açık havada 600 m mesafeden kontrol etmişti.

Sistem Özellikleri

NP Üniversitesi ekibi, lazeri drone üzerinde tutmak için “akıllı görsel izleme algoritması” geliştirdi. Buna ilaveten atmosferik yoğunluktaki değişiklikleri telafi eden adaptif bir lazer şekillendirme sistemini de ekleyebiliriz. Sistem aynı zamanda, engelleri belirleyerek lazer gücünü uygun seviyeye ayarlama kabiliyetine de sahip. Küçük bir quadcopter ile yapılan testlerde drone 10 m civarında irtifalara ulaştı. Testler hem kapalı alanda ışıklar açık ve kapalıyken, hem de geceleyin açık alanda gerçekleştirildi.

Süresiz havada kalan drone
Zemin üzerindeki gimbal drone uçarken onun hareketlerini işaretleyerek takip ediyor. Üniversite ekibi drone testlerini iç ve dış mekanlarda; gün ışığı, yapay ışık ve düşük ışık altında test etti.

Lazer sistemlerinin uzun menzilli kapasitesi, gelecekteki daha yüksek irtifalı drone operasyonlarını olası kılıyor. Bu da alçak irtifa uyduları gibi hareket edebilen kalıcı hava platformlarına olanak yaratabilecek.

Sistemin Potansiyeli

Bu cihazların lazerleri gökyüzüne doğrultacağı göz önüne alındığında, bazı düzenleyici geri bildirimlerin de olmasını beklersiniz. Üniversite ekibi, cihazın askeri potansiyeline atıfta bulunarak lazerin güç çıkışını, sistemin menzilini veya verimliliğini açıklamadı. Ancak bunun erken aşamadaki bir laboratuvar prototipi olduğu aşikar.

İlginizi Çekebilir :  Yeni Başlayanlar İçin Drone Tavsiyeleri

PowerLight ise ürünü ticarileşmeye çok daha yakın görünüyor. Şirket, fonksiyonel emniyet kapama sistemleri, hava koşullarından bağımsız çalışma yeteneği ile uzun menzilli, hafif ve kompakt kablosuz lazer güç iletimi üzerinde çalıştığını söylüyor.

Olası Diğer Kullanım Alanları

Süresiz havada kalan drone
Elektrikli hava taşıtlarını uçuş sırasında şarj etme yeteneği, gelişmekte olan eVTOL endüstrisi gibi sektörler için büyük bir nimet olabilir.

Askeri uygulamalar bir yana, kablosuz gücün diğer elektrikli hava araçlarını nasıl etkileyebileceği ilginç bir konu. Özellikle de bateri ve menzil sorunları olan, güce aç e-VTOL* hava taksileri için. Taksiler uçarken enerji sağlayan şehir çapında bir lazer şarj ızgarası, bu taşıtların ticarileşmesine katkıda bulunabilir. Ancak bu tür şeylerin yasal olarak onaylanması ve kentsel kullanıma hazır hale gelmesi için daha uzun bir yol var.

*VTOL: Dikey Kalkış ve İniş (İngilizce: Vertical Take-Off and Landing) sözcüklerinin kısaltmasıdır.

Süresiz havada kalan drone gibi ilginç teknolojilere ilginiz varsa “Denizaltıdan Fırlatılan İlk Drone” başlıklı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 5 / 5. Oy sayısı: 1

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir