Cuma, Aralık 8, 2023
TEKNOLOJİ

Dünyanın En Büyük Uçağı Stratolaunch Systems ‘Roc’

Bizi Takip Edin :
Abone Ol
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
0
(0)

Dünyanın en büyük uçağı deyince herkesin aklına o hüzünlü fotoğraf geliyor sanırım.. Antonov AN-225 Mriya artık aramızda olmasa da çok önemli işleri başarmıştı. Antonov AN-225 tek parça olduğu dönemlerde dünyanın en büyük kargo uçağı unvanını taşıyordu. Bu yazımızda ise dünyanın en büyük kanat açıklığına sahip uçağı, Stratolaunch SystemsRoc’u inceleyeceğiz.

İlginizi Çekecek İçerik: ‘C-130 ve A400M Nakliye Uçakları Arasındaki Farklar Nelerdir?’

Uzaya uydu yerleştirmek ve uzay turizmini gerçekleştirilebilir hale getirmek amacıyla yola çıkan Stratolaunch Systems 2011 yılında dünyanın en büyük uçağını yapma hedefini ortaya koymuştur. Microsoft’un ortaklarından Paul Allen tarafından kurulan Stratolaunch Systems’in en önemli destekçileri arasında Starlink Projesi sebebiyle SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk da yer alıyordu.

dünyanın en büyük uçağı
Stratolaunch Systems tarafından geliştirilen dünyanın en büyük uçağının uçuş anı

Roc, Ünlü mühendis Burt Rutan’ın şirketi Scaled Composites firması ile yapılan işbirliği doğrultusunda Mohavi Çölü’nde özel bir hangarda üretilmiştir. Uçak, 6 adet Pratt&Whitney PW4056 turbofan motoru ile çalışmaktadır. Bu motorlar aynı zamanda Boeing 747 uçağında da kullanılıyor. 225 ton ağırlığa sahip olan uçak yaklaşık 375 tona kadar yük taşıyabiliyor. Toplamda 600 tonluk taşıma kapasitesini desteklemek ve ağrılığı eşit olarak yaymak amacıyla 28 adet tekerleğe sahip olan Roc, roketleri atmosfere kadar taşıyarak uydu yerleştirme sürecini kolaylaştıracak. Uçağın roketleri bırakması sonrasında roketler kendi ateşleme sistemleriyle hareket edecek ve uyduların belirlenen yörüngelere yerleşimi kolaylaştırılmış olacaktır.

İlginizi Çekecek İçerik: ‘Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı Üreticileri’

Kanat açıklığı 117 metre olan uçak oldukça devasa bir yapıya sahip. Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’in 90 metre kanat açıklığı olduğunu düşünürsek oldukça etkileyici. Ayrıca Boeing 747’nin de yaklaşık 2 katı.. Uzunluğu 72 metre olan uçağın yüksekliği de 15 metrenin üzerinde. Stratolaunch Systems‘e ait bu uçak iki adet Boeing 747 gövdesinin orta kanatla birleştirilmesinden oluşmakta. Ek olarak bu uçakta mürettebatın yer aldığı kokpit sağ gövdede bulunmaktadır. Sol gövde boş ve basınçsızdır.

İlginizi Çekebilir :  Web 4.0 Teknolojisi ve Web Gelişim Evreleri
dünyanın en büyük uçağı
Roc’un uçuş testleri amacıyla kalkışı

Dünyanın En Büyük Uçağı Roc ile Yapılan Uçuşlar

Uçağın uçuşa hazır olduğu ilk kez Paul Allen tarafından duyurulduğunda oldukça ilginç tepkiler gelmiştir. Uçağın tasarımı sebebiyle herkese biraz tuhaf görünüyordu. İki ayrı uçağın birleşiminden oluşmuş gibi duran uçağın güvenliğinden oldukça endişe duyulmaktaydı. Buna rağmen ilk uçuş 13 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşti. Bu uçuşta Roc, 17.000 ft. yükseklikte 2.5 saat havada kalmış ve 304 km/saat hıza ulaşmıştır. Uçaktaki itiş gücü, hidrolik ve pnömatik sistemlerin çok iyi çalıştığı görülmüştür. Fakat Paul Allen bu uçuşu göremeden 2018 yılında vefat etmiştir. Allen’ın vefatı sonrasında Vulcan şirketi uçağı 400 milyon dolara satışa çıkarmıştır. Uçağın yeni sahibi ise Cerberus Capital Management şirketi olmuştur.

Roc üzerinde bulunan PW4056 turbofan motorlar

Stratolaunch Systems tarafından geliştirilen dünyanın en büyük kanat açıklığına sahip uçağı Roc, test uçuşlarını hala sürdürüyor. Son olarak uçağın gövdeleri arasına bağlanan test uçağı Talon-A, 28 Ekim 2022’de 5 saatlik uçuşta sorunsuz bir şekilde taşınmıştır. Roc, şimdiye kadar 8 adet uçuş testi gerçekleştirmişti. Fakat ilk kez uçağın gövdeleri arasında bir yük taşınmıştır. 23000 ft yüksekliğe kadar çıkılan bu uçuşun amacı Talon-A test aracında oluşan aerodinamik yükleri görebilmekti [1].

İlginizi Çekecek İçerik: ‘Dünyanın En İyi Yangın Söndürme Uçakları’

Henüz ilk ticari uçuşunu gerçekleştirmeyen Roc, 35000 ft. yüksekliğe kadar test edilecek. Ayrıca saatteki hızının 850 km/saat’e ve menzilinin ise 3700 km’ye ulaşması hedeflenmektedir.

  • [1] World's largest plane carries hypersonic test vehicle into the air

Bu içerik size faydalı oldu mu?

Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın İlk Ticari Bilgisayarı : IBM 305 RAMAC

Sonuçlar 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

Bu içeriği faydalı bulduysanız..

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir