Cuma, Şubat 23, 2024
TEKNOLOJİ

Türkiye’nin Sondaj Gemileri

5
(1)

Enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle daha da önem kazanan doğal gaz ve petrol kaynakları için çalışmalar Türkiye’nin sondaj gemileri ile devam ediyor. Bu gemilere ait teknik özelliklere değinmeden önce sondaj platformu ve sondaj gemisi arasındaki farkı belirtmek gerekir diye düşünüyoruz. Sondaj platformları genel olarak 100-500 metre derinliğe sahip denizlerde, sondaj gemileri ise 300-3500 metre derinlikteki denizlerde görev yapar. Sondaj gemilerini diğer gemilerden ayırt etmek için sondaj kulelerine dikkat edebilirsiniz. Ayrıca sondaj gemileri, sondaj esnasında konumlarını korumaya ihtiyaç duyar. Bu sebeple, aktif konumlama sistemi sayesinde motor gücü kullanılarak geminin konumu sabit tutulmaya çalışılır. Günümüz itibariyle Türkiye 4 adet sondaj gemisine sahiptir. Bunlardan 3’ü; Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemisidir. 4. gemi ise yeni satın alınan Abdülhamid Han.. Türkiye’nin sondaj gemilerinin özellikleri nelerdir? Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemisi nerede görev yapıyor? Türkiye’nin 4. sondaj gemisi hangi üstün özelliklere sahip? Tüm bu soruların cevabını inceleyelim;

1 – Fatih Sondaj Gemisi

6. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Fatih, Türkiye’nin ilk operasyonel sondaj gemisidir. 25 Kasım 2011 tarihinde Hyundai Heavy Industries tarafından üretilen gemi, 860 milyon dolara inşa edilmiştir. Önceki adı Deepsea Metro 2 olan gemi, 2018 yılına kadar Norveçli Odfjell Drilling firması tarafından işletilmiştir. Geminin ilk sahibi Chloe Marine şirketi, 2015 yılındaki petrol krizi sebebiyle gemiyi Chalfont Shipping’e 210 milyon dolar karşılığında satmıştır. Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) ise gemiyi 2018 yılında 262.5 milyon dolar bedel ile işletme haklarıyla birlikte satın almıştır. İlk olarak Akdeniz’de Alanya-1 derin deniz kuyusundaki çalışmalarda kullanılan Fatih Sondaj Gemisi, 2020 yılının Haziran ayında Karadeniz’de yer alan Tuna-1 kuyusunda çalışmalara başlamıştır.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En İyi Uçan Araba Geliştirme Projeleri
Fatih Sondaj Gemisi’ne ait görüntü

Fatih, ilk üretildiği zamanda sahip olduğu teknolojilerin çok ötesindedir. Yapılan teknolojik geliştirmeler öncesinde en yüksek teknolojiye sahip 16. sondaj gemisi olan olan Fatih; kuyu kontrol sistemleri, sondaj ekipmanları, itici ve jeneratörler ve dinamik pozisyonlama sistemleri gibi birçok aksamın yenilenmesi sonrası 5. sıraya kadar yükselmiştir. Bununla birlikte 10.994 metre ile dünyanın en derin çukuru olma özelliğine sahip olan Mariana Çukuru‘ndan daha derinde, 12.120 metre derinlikte sondaj yapabilme kabiliyetine sahiptir. Aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yüksekliğindeki dalga boyunda sabit kalarak çalışmalarına devam edebilmektedir. Ek olarak geminin sahip olduğu 2 adet sondaj kulesinin yüksekliği 64 metredir. Ayrıca 1750 ton yük kaldırma kapasitesine sahiptir.

 • Uzunluk: 229 m.
 • Genişlik: 36 m.
 • Max. Hız: 8.6 knot (15.9 km/h)
 • Servis Hızı: 7.2 knot (13.3 km/h)  
 • Brüt Ağırlık: 51.283 gros ton

2 – Yavuz Sondaj Gemisi

Türkiye’nin sahip olduğu 2. ultra derin sondaj gemisi Yavuz da Hyundai Heavy Industries tarafından DeepSea Metro 1 adıyla 2011 yılında üretilmiştir. Geminin ilk sahibi Golden Close Maritime şirketidir. Odfjell Drilling tarafından işletilen gemi, Ekim 2018’de Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) tarafından 262.5 milyon dolar bedel ile satın alınmıştır. Yavuz Sondaj Gemisi aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yüksekliğindeki dalga boyunda sabit kalarak çalışmalarına devam edebilmektedir. Ayrıca gemide dinamik pozisyonlama sistemi mevcuttur. Elektrik ihtiyacı 42 MW kapasiteli bir dizel jeneratörden sağlanmaktadır. Ek olarak gemi, 12.200 metreye kadar sondaj yapabilmektedir ve 130 metre yüksekliğinde kuleye sahiptir. Karpaz-1, Lefkoşa-1, Güzelyurt-1 ve Selçuklu-1 kuyularında görev yapmıştır.

 • Uzunluk: 229 m.
 • Genişlik: 36 m.
 • Max. Hız: 8.6 knot (15.9 km/h)
 • Servis Hızı: 4.5 knot (8.3 km/h)
 • Brüt Ağırlık: 51.283 gros ton
İlginizi Çekebilir :  Makine Öğrenimi Nedir ? Nasıl Çalışır ?
sondaj gemisi
Yavuz Sondaj Gemisi

3 – Kanuni Sondaj Gemisi

Kanuni, Türkiye’nin 3. ultra derin deniz sondaj gemisidir. Gemi, Samsung Heavy Industries tarafından Güney Kore’de Sertao adıyla 2012 yılında üretilmiştir. Geminin ilk sahibi Schahin Group’tur. Petrobras tarafından işletilen gemi, 2020’de açık artırmayla satışa çıkarılmış ve TPAO tarafından 37.5 milyon dolar karşılığında satın alınmıştır. Kanuni Sondaj Gemisi 11.400 metreye kadar sondaj yapabilmektedir ve 114 metre kule yüksekliğine sahiptir. Ayrıca gemi, sismik araştırma faaliyetleri de gerçekleştirebilmektedir.

 • Uzunluk: 227 m.
 • Genişlik: 42 m.
 • Brüt Ağırlık: 60.316 gros ton
sondaj gemisi
Kanuni Sondaj Gemisi’ne ait görüntü

4 – Abdülhamid Han Sondaj Gemisi

TPAO tarafından Güney Koreli Daewoo şirketinden satın alınan 7. nesil sondaj gemisinin adı ‘Abdülhamid Han’ olarak belirlenmiş durumda. Uluslararası denizcilikte Cobalt Explorer adıyla bilinen gemi ilk defa Türkiye tarafından kullanılacak. Bu sayede 6. nesil sondaj gemileri olan Fatih, Yavuz ve Kanuni’ye 7. nesil sondaj gemisi eşlik edecek. 7. nesil sondaj gemileri sayesinde sondaj derinliğinin 12.500 metrenin üzerine çıkabilmesi bekleniyor. Dünya’da sadece 5 adet 7. nesil sondaj gemisi bulunuyor.

türkiyenin sondaj gemileri
Türkiye’nin 4. Sondaj Gemisi Abdülhamid Han

Türkiye ihtiyaçları doğrultusunda ilk olarak 7. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Bolette Dolphin’e talipti. Fakat bu gemi 83 milyon dolar bedelle Norveçli Deep Value Driller firması tarafından satın alınmıştır. Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamit Han, aktif konumlandırma sistemi sayesinde 7.3 metre yüksekliğindeki dalga boyunda sabit kalarak çalışmalarına devam edebiliyor. Bununla birlikte çift kuleye sahip olan geminin kule yüksekliği 104 metredir. Her iki kule de dalga sönümleme sistemi (CMC) ile donatılmış durumdadır.

 • Uzunluk: 238 m.
 • Genişlik: 42 m.
 • Brüt Ağırlık: 68.000 gros ton

Son günlerde gündemimizi meşgul eden ve akaryakıt fiyatlarının zamlanmasına da sebep olan Brent Petrol hakkında detaylı bilgi için ‘Brent Petrol Nedir? Nereden Çıkarılır?’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En İyi Yangın Söndürme Uçakları

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 5 / 5. Oy sayısı: 1

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir