Çarşamba, Şubat 21, 2024
Deniz SistemleriSAVUNMA SANAYİİ

Yönlendirilmiş Enerji Silahı: HELIOS

1
(1)

Savunma devi Lockheed Martin ‘HELIOS’ adlı yüksek enerjili lazer silahının ilk teslimatını yaptı. ABD Donanması bu lazer silahının kazanımıyla, yönlendirilmiş enerji silahı (DEW) kullanma yarışında dev bir adım attı. Söz konusu silahın savaş gemilerine kurulumu ve testleri sonrası Pentagon’a önemli avantajlar sağlayacağı kesin.

Resmi olarak İngilizce’deki isminin baş harflerinden oluşan HELIOS, optik kamaştırıcı ve gözetleme sistemli bir yüksek enerji lazeri. HELIOS silah sistemi, hedefin yüzeyine odaklı bir optik radyasyon ışını sayesinde ısı ileterek onu yok eder. Kinetik silahların aksine, momentum transferi, şok dalgası, yüksek hızlı parçalar ve anlık etkiler yoktur. Yüksek enerjili lazer ışınlarının anlık uçuş süresi, hedefin ilk vuruşu yapmasını engeller. Ek olarak, bir saldırının maliyeti, gerekli akımı sağlayan jeneratörü çalıştırma maliyetine eşittir. Yani HEL’ler neredeyse sıfır olan bir atış başına maliyete sahiptir.

yönlendirilmiş enerji silahı
HELIOS 2022 yılı içerisinde Arleigh Burke sınıfı destroyer USS Preble’a (DDG-88) monte edilecek.

Tasarımı gereği entegre ve eklentilere müsait olan çok görevli HELIOS sistemi, katmanlı savunma mimarisinin önemli bir bileşenidir. Taktiksel anlamda ilgili lazer silah sisteminin savaş yeteneklerini sunar. Çok hassas bir tepki yeteneğine sahip olduğunu da belirtelim. Bitmeyen şarjörü, düşük maliyeti, ışık hızında vuruş gücüyle HELIOS, filolar için önemli bir savunma katmanı.

New Jersey’deki fabrika testlerini, rutin olarak 60 kW’ın üzerinde tam güçte çalışarak tamamladı. Opsiyonel lazer tasarım mimarisi, çeşitli güç seviyelerinde yüksek ışın kalitesi elde etmek için birden fazla fiber lazeri spektral olarak birleştiriyor.

Sistem mühendisliğindeki titizlik, sağlam sistem entegrasyonu ve hassas testleri, başarıyla yürütülen HELIOS programının temel taşlarını oluşturuyor.

Yüksek Enerjili Lazer

Yönlendirilmiş Enerji Silahı, dünyadaki gelişmiş ordular tarafından aranan silah kategorilerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. ABD Donanması için araştırma ve geliştirmenin çeşitli aşamalarında devam eden farklı programlar mevcut. Bunlardan biri olan HELIOS ise 120kW’a kadar ölçeklemeye sahiptir. HELIOS’un Donanma tarafından kabulü, silahın tüm filoda kullanıma hazır olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu teknolojiyi savaş sistemine dahil etmek, ABD’ye oyunun kurallarını değiştirecek yeteneklerin de kapısını açıyor.

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En İyi İnsansız Savaş Uçakları ve Özellikleri

Lazer Silah Sisteminin Özellikleri

Silah sisteminin çoklu görev yetenekleri, uzun menzilli istihbarat, gözetleme ve keşif misyonlarını da kapsıyor. Dahası karşı birliklerin gözetlemede kullandığı sensör vb. sistemlerde kamaştırıcı etki yaparak karşı istihbarat alınmasını engelliyor. Bunun için ise 100 kW’dan daha kuvvetli bir lazer kullanıyor.

yönlendirilmiş enerji silahı
Öncelikli olarak insansız hava sistemlerinden ve küçük teknelerden gelen tehditleri ortadan kaldırmak için kullanılan HELIOS.

Silahla ilgili en önemli özelliklerden birisi de tamamen bağımsız bir sistem olmaması. Dolayısıyla filoya mevcut savunma sistemlerine entegre şekilde kademeli olarak çalışma seçeneği sağlıyor. ABD Donanması, Şubat 2022’de katmanlı lazer savunması (LLD) adlı yüksek enerjili lazer silahını test etti. Sistem, uçan bir drone’a odaklanarak, çıplak gözle görülemeyen yüksek enerjili bir ışınla imha etti.

Tabi ki Lockheed Martin bu alanda çalışan tek şirket değil. Raytheon, Northop Grumman ve Boeing gibi şirketler de yüksek enerjili lazer silahları üzerinde çalışıyor.

Söz konusu lazer silahları, donanma için benzeri görülmemiş düzeyde hassasiyet ve angajman hızı sağlıyor. Lazerler, konvansiyonel yakıtlara veya gemilerde kullanılan barut bazlı silahlara bağımlı olmadıkları için lojistiği basitleştiriyor. Dolayısıyla gemileri daha güvenli hale getirerek mürettebat için önemli bir kalkan oluşturuyor.

‘Dünyanın En Güçlü Donanmaları’ için tıklayın.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 1 / 5. Oy sayısı: 1

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir