Cuma, Aralık 8, 2023
TEKNOLOJİ

Dünyanın İlk Ticari Bilgisayarı : IBM 305 RAMAC

Bizi Takip Edin :
Abone Ol
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
5
(1)

Bilim ve teknoloji, özellikle son 70 yılda çok uzun bir yol kat etti. Bir çoğumuz görmemiş olsa bile 1950’lerin ortalarında sabit diskler ve bilgisayarlar hayatımızdaydı. Doğal olarak diğer birçok teknolojik cihaz gibi bugün kullandığımız bilgisayarlardan ve sabit disklerden çok daha büyüktüler. İşin aslına bakacak olursak 1950’lerde bu teknolojiye sahip olanlar sadece şirketler ve işletmelerdi. 1956 yılında sabit disklerin ne kadar büyük olduğu konusuna biraz açıklık getirelim. IBM‘in ürettiği 5 MB’lık sabit disk, yaklaşık 1 ton olduğundan yalnızca kamyon veya uçakta taşınmaktaydı. Bu durumda cebinizde taşıdığınız 4 GB kapasiteli USB sizi nispeten mutlu etmeli. 1956 yılının Eylül ayı, dünyanın ilk ticari bilgisayarı IBM 305 RAMAC süper bilgisayarının piyasaya sürüldüğü önemli bir dönüm noktasıydı..

dünyanın ilk ticari bilgisayarı
Dünyanın ilk ticari bilgisayarı IBM RAMAC 305

Dünyanın ilk ticari bilgisayarı RAMAC (Random Access Method of Accounting and Control)’ın içindeki sabit disk, tarihte bilinen ilk hard disktir. RAMAC, birbiri üzerine istifli 50 adet 61 cm çapında sabit disk içeriyordu. 1200 tur/dk hızla dönen her bir diskin yüzeylerindeki veriler bir kafa yardımıyla okunup yazılıyordu. Günümüzde sabit diskler hala aynı prensiple çalışmaktadır. Ayrıca o zamanlarda bu makinayı çalıştırmanın şirketlere maliyeti yılda 35.000 dolar civarındaydı. Evet 5 MB bilgi depolamak için yılda 35.000 dolar.. Bunu 1 TB sabit diske sahip ve yalnızca 600-700 dolara satın alabileceğiniz günümüz bilgisayarlarıyla karşılaştırın. Yani arada çok büyük bir fark var.

Dünyanın ilk ticari bilgisayarı

RAMAC’en önemli özelliği rastgele erişimli yapıya sahip olmasıydı. Yani istenen veriye ulaşmak için manyetik teyplerdeki gibi tüm içeriği okumaya veya geriye sarmaya gerek yoktu.

İlk Harddisk 305 RAMAC

IBM 305 RAMAC, 1957 yılında aylık kira bedeli 3.200 dolardı. Satış fiyatı ise o dönemlerde 160.000 dolardı. Bu modelden 1961 yılına kadar toplam 1000 adet üretilmiştir. Bir kargo uçağına dahi zor sığdırılabilen bu hard disk, üretilen ilk hard disktir.

İlk harddisk

1961 yılında IBM tarafından daha gelişmiş versiyonlarının ortaya çıkartılmasıyla üretim sonlanmıştır. 1981 yılında ise Apple, ProFile adında 5 MB’lık harddiskini duyurmuştur. Bu hard disk ise Apple 2, Apple 3 ve Apple Lisa bilgisayarlarının üzerlerine konulabilecek kadar küçük boyuttaydı.

İlginizi Çekebilir :  Ekolojik İnovasyon: Havadaki Nem ile Şarj Olan Bateri

Teknoloji alanında ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer bir makalemiz olan Uçan Araba Teknolojisi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Bu içerik size faydalı oldu mu?

  Puan vermek için yıldızın üzerine tıkla!

  Sonuçlar 5 / 5. Oy sayısı: 1

  Henüz puan verilmedi. İlk puan veren sen ol!

  Bu içeriği faydalı bulduysanız..

  Bizi sosyal medyada takip edin!

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir